Vyšetření stěru z děložního čípku: možné využití při detekci rakoviny vaječníků a dělohy?

10. 1. 2013 | Cancer Research UK


Výsledky předběžné americké studie naznačují, že DNA přítomná ve vzorcích odebraných při rutinním stěru z děložního čípku by se možná dala využít při detekci zhoubných nádorů vaječníků a děložní sliznice [1].

Vyšetření stěru z děložního čípku: možné využití při detekci rakoviny vaječníků a dělohy?

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

Za účelem cytologického vyšetření stěru z děložního čípku je při gynekologickém vyšetření pomocí malého kartáčku odebírán vzorek buněk děložního hrdla. V některých případech je cytologické vyšetření doplněno vyšetřením odebrané DNA, které potvrdí či vyvrátí přítomnost lidského papilomaviru – známého původce vzniku karcinomu děložního hrdla (rakoviny děložního čípku).

Vědci z Johns Hopkins Medical Institutions v americkém Marylandu rozšířili testy DNA, které se v USA již používají v rámci cervikálního screeningu, a zaměřili se na takové změny v DNA, které jsou specifické pro rakovinu vaječníků a rakovinu děložní sliznice; předpokladem bylo, že takto pozměněné buňky doputují až k děložnímu čípku, kde jsou během gynekologického vyšetření odebrány spolu s ostatními buňkami.

Vyšetření dokázalo odhalit všech 24 žen, u kterých se později vyskytla rakovina děložní sliznice, a 9 z 22 žen, které později onemocněly rakovinou vaječníků.

Navzdory nízké detekční míře vědci tvrdí, že tento test je tím nejlepším, co lze dnes nabídnout v diagnostice rakoviny vaječníků, neboť toto zhoubné onemocnění lze jen stěží odhalit v časném stadiu, a v pozdějších stadiích je jen obtížně léčitelné.

Rakovina děložní sliznice je obecně diagnostikována v časnějším stadiu než rakovina vaječníků, neboť její příznaky jsou specifičtější (např. vaginální krvácení).

Významným poznatkem je i to, že vyšetření nedalo ani v jednom případě „falešně pozitivní výsledek“ – tzn. že u žádné zdravé ženy nebyl chybně diagnostikován zhoubný nádor.

Dr. Jacqui Shawová z britské Leicesterské univerzity (University of Leicester) konstatovala: „Výsledky této předběžné studie jsou velmi povzbudivé. Možná, že národní program cervikálního screeningu by někdy v budoucnosti mohl být rozšířen o screening rakoviny vaječníků a rakoviny děložní sliznice. Nápad s testováním přítomnosti buněk pocházejících z nádorů vaječníků či dělohy v odebraném vzorku buněk z cytologického vyšetření je opravdu originální a tato malá studie ukázala, že popsaná metoda detekce by se možná někdy v budoucnu dala využít.“

Dr. Shawová však upozornila, že výzkum je teprve v počátcích: „Dalším krokem bude uskutečnit větší studie, které poskytnou spolehlivější údaje o tom, jak přesně dokážou takové testy odhalit uvažovaná nádorová onemocnění. Bude také zajímavé zabývat se tím, zda se výsledky testu zpřesní, bude-li analyzován větší počet genů; zvláště to platí pro rakovinu vaječníků, o které je dobře známo, že časná diagnostika je nesmírně obtížná.“

Reference

  1. Kinde I, Bettegowda C, et al. Evaluation of DNA from the Papanicolaou test to detect ovarian and endometrial cancers. Science Translational Medicine 2013. doi: 10.1126/scitranslmed.3004952

Klíčová slova: rakovina děložního čípku, karcinom hrdla děložního, vyšetření stěru z děložního čípku, rakovina vaječníků, rakovina děložní sliznice

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU