Lidský papilomavirus (HPV)

Co je to HPV?

Lidský papilomavirus (zkratka HPV pochází z anglického označení human papillomavirus) patří mezi viry, které napadají buňky lidské pokožky a sliznic. Některé typy HPV napadající buňky pokožky jsou zodpovědné za vznik bradavic. Jiné typy – tzv. genitální papilomaviry – způsobují změny na ženském i mužském genitálu. HPV vyvolává u obou pohlaví řadu sexuálně přenosných onemocnění. Některé z těchto změn mohou způsobovat prekancerózy, které později mohou vést k rakovině děložního čípku.

lidský papilomavirus – HPV (ilustrační obrázek: depositphotos.com)

Infekce HPV

Infekce většinou infekce probíhá bez výrazných změn či dokonce nevyvolává žádné příznaky, proto se HPV velmi rychle šíří. Virus se šíří pohlavním stykem a většina sexuálně aktivních jedinců se během svého života s touto infekcí setká. U mužů způsobuje HPV drobné, často sotva patrné bradavičnaté změny na mužském genitálu, čímž se infekce může nepozorovaně šířit v populaci žen. Většina žen, které se nakazí HPV, se s infekcí dokážou vypořádat a během několika měsíců u nich infekce zaniká. U některých žen, zvláště v souvislosti s poklesem imunity či vlivem jiných rizikových faktorů, však infekce HPV v těle přetrvává a zvyšuje tak riziko vzniku rakoviny děložního čípku.

Prevence proti HPV

Obecně důležitou prevencí je vyhýbání se rizikovým faktorům, zdravý životní styl a partnerská věrnost. V současné době je k těmto základním způsobům prevence dostupná i vakcína proti HPV.