Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla

5. 10. 2020 | Medical Tribune


Do studie se zapojily čtyři evropské kolaborativní skupiny: středoevropská skupina CEEGOG se sídlem v Praze, německá skupina AGO, italská skupina MITO a belgická skupina BGOG. Celkem 515 pacientek bylo zařazeno v 51 centrech z 19 zemí Evropy, Střední a Latinské Ameriky.

Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

Cílem studie bylo vyřešit jeden z kontroverzních kroků současného managementu pacientek s karcinomem děložního hrdla. Primární chirurgická léčba je plánována v časných stadiích onemocnění (T1a2–T1b) jako definitivní léčebná modalita. Podmínkou jsou negativní pánevní lymfatické uzliny dle předoperačního zobrazovacího vyšetření. Nebylo však jasné, jak postupovat v případě, že je během operace zjištěna přítomnost metastázy v lymfatické uzlině.

Celý článek na webu tribune.cz

Reference

  1. Cibula D, Dostále L, et al. Completion of radical hysterectomy does not improve survival of patients with cervical cancer and intraoperatively detected lymph node involvement: ABRAX international retrospective cohort study. European Journal of Cancer 2021. doi: 10.1016/j.ejca.2020.10.037

Klíčová slova: karcinom děložního hrdla, radikální hysterektomie, pánevní lymfadenektomie

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU