Domácí odběrové sady by mohly pomoci detekovat HPV u žen, které se neúčastní cervikálního screeningu

16. 3. 2010 | Cancer Research UK


Z nové nizozemské studie vyplývá, že by bylo možné odhalit více případů infekce lidským papilomavirem (HPV), kdyby byly poskytovány domácí odběrové soupravy ženám, které se nemohou či nechtějí účastnit klasického cervikálního screeningu [1].

Domácí odběrové sady by mohly pomoci detekovat HPV u žen, které se neúčastní cervikálního screeningu

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

Účast evropských žen v národních programech cervikálního screeningu ani zdaleka není ideální. Některé ženy se z nejrůznějších pohnutek cervikálního screeningu neúčastní.

Výzkumníci z nizozemského VU University Medical Centre se rozhodli zjistit, jak budou ženy reagovat na domácí odběrové sady. Testovací soupravu s názvem Delphi Screener lze použít k odběru vzorku tekutiny z děložního hrdla, který je pak odeslán do laboratoře na HPV test.

Testovací sady byly rozdány 27 792 ženám, které ignorovaly dvě předchozí pozvánky na cervikální screening. Dalším 281 ženám pak byla zaslána třetí pozvánka na klasický cervikální screening. Svůj vzorek odevzdala více než čtvrtina žen ze „samoodběrové“ skupiny (26 %), zatímco na klasické screeningové vyšetření se dostavilo pouze 16 % pozvaných žen.

Vědci publikovali své výsledky v odborném časopise British Medical Journal, kde navrhli, aby domácí testovací sady byly běžně k dostání pro ženy, které se neúčastní klasického cervikálního screeningu. Tak by bylo možné detekovat více případů infekce HPV, což by umožnilo včasnou léčbu žen, kterým hrozí vyšší riziko karcinomu děložního hrdla.

Profesor Stephen Duffy, britský odborník na screening nádorových onemocnění, k výsledkům výzkumu poznamenal: „Účast v programu cervikálního screeningu prokazatelně zachraňuje životy, přesto se některé ženy z nejrůznějších pohnutek tohoto programu neúčastní. Pro tyto ženy by mohly být domácí odběrové sady přijatelnou možností. Přijatelnost a účinnost těchto souprav se nyní ve Velké Británii zkoumá.“

Jiní odborníci na onkologický screening jsou však k této novince poměrně skeptičtí. Dr. Anne Szarewská z britské organizace Cancer Research UK prohlásila: „U mladých lidí vyjde pozitivní výsledek testu téměř každému. Míra infekce HPV je v této věkové skupině vysoká, ale přechodná... HPV prostě přijde a většinou zase odejde.“

Reference

  1. Gök M, Heideman DAM, et al. HPV testing on self collected cervicovaginal lavage specimens as screening method for women who do not attend cervical screening: cohort study. British Medical Journal 2010. doi: 10.1136/bmj.c1040

Klíčová slova: lidský papilomavirus, rakovina děložního čípku, domácí odběrové soupravy

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU