Prevence, očkování proti HPV
Nejdůležitější prevencí je pravidelné docházení na každoroční gynekologickou prohlídku. Pravidelné gynekologické vyšetření dokáže objevit tzv. přednádorové stavy (prekancerózy), které lze velice účinně léčit. Více o tomto vyšetření se dozvíte na stránkách Popis programu a Gynekologické vyšetření.
Dalším důležitým preventivním opatřením je partnerská stálost nebo alespoň důsledné používání prezervativu, neboť rakovinu děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem.
Očkování proti HPV
Včasné preventivní očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) je další účinnou prevencí před HPV viry. Očkování provádí praktický lékař pro děti a dorost, gynekolog či praktický lékař. Očkování proti HPV je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění dívkám i chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Od roku 2024 je očkování hrazeno i v případě, kdy dojde k překročení věkové hranice 15 let, pakliže došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek z důvodu nepříznivého zdravotního stavu jedince. Očkování lze provést již ve věku 9–10 let a u dětí starších 15 let a dospělých je toto očkování hrazeno v režimu samoplátce. Některé pojišťovny na toto očkování nabízí příspěvek z fondu prevence, proto doporučujeme se informovat u vaší zdravotní pojišťovny.
Nejvyššího efektu lze dosáhnout, pokud jsou očkovány dívky a chlapci ještě před zahájením sexuálního života, tj. dříve, než se mohou s infekcí HPV setkat. Ale i očkování po zahájení sexuálního života přináší výrazné snížení rizika rozvoje některého z HPV onemocnění.
V současné době jsou na českém trhu dostupné tři vakcíny proti HPV s různým rozsahem ochrany. K dispozici je vakcína, která chrání proti 2 vysokorizikovým typům HPV 16 a 18, které jsou prokazatelně nejčastějšími původci karcinomu děložního čípku, dále vakcína, která chrání proti 4 typům HPV – dvěma vysokorizikovým HPV typům 16 a 18 a dvěma nízkorizikovým HPV typům 6 a 11, které vyvolávají většinu případů genitálních bradavic, a nonavalentní vakcína, která chrání proti 9 typům HPV a poskytuje tak nejkomplexnější ochranu před chorobami spojenými s HPV infekcí (rakovina děložního čípku, vulvy, pochvy, řitního otvoru, přednádorové léze a genitální bradavice).
Vakcíny působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku přednádorových změn, které by později mohly k nádorovému bujení vést. Obsahují neinfekční virové bílkoviny, které jsou schopné v imunitním systému organismu vyvolat tvorbu protilátek. Pokud se tělo následně setká s virovou infekcí, je schopno s pomocí těchto protilátek infekci potlačit.
Očkování chrání ženy a dívky pouze před infekcí těmi typy HPV, proti kterým jsou určeny. Neposkytují ochranu proti ostatním typům HPV. Proto vakcinace není jediným způsobem v ochraně a prevenci proti onemocnění rakovinou děložního čípku a je důležité pravidelně chodit na preventivní gynekologické prohlídky. Jedině tak může lékař sledovat stav buněk děložního čípku, aby bylo možno včas odhalit případné abnormality.
Přehled dostupných vakcín, doporučení a odborná stanoviska jsou dostupná na stránkách České vakcinologické společnosti ČLS JEP.
Infekce lidským papilomavirem (HPV) je sice nutnou, nikoli však postačující podmínkou pro vznik rakoviny děložního čípku. Na vzniku nádorového onemocnění se podílí řada dalších faktorů, jako je kouření, nezdravá strava a další prvky špatného životního stylu. Bližší informace o prevenci nádorových onemocnění najdete například na stránkách Masarykova onkologického ústavu.