
ZÁŠTITA PROJEKTU

Cervikální cytologie

Cancer Screening in the European Union (2017)
[


Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
Epidemiologie karcinomu hrdla děložního v České republice
PODROBNĚJŠÍ INFORMACE
Potřebujete detailnější epidemiologickou analýzu? Navštivte portál www.svod.cz, kde si můžete sami nastavit řadu parametrů tak, aby výsledky analýzy vyhovovaly Vašim potřebám.
J. Mužík, L. Šnajdrová, J. Gregor
Institut biostatistiky a analýz, Lékařská fakulta, Masarykova univerzita, Brno
OBSAH ČLÁNKU
- Úvod
- Incidence a mortalita nádorů děložního hrdla
- Prevalence
- Klinická stadia
- Věková struktura pacientek
- Literatura
Úvod
Hlavním zdrojem dat o epidemiologii zhoubných nádorů je Národní onkologický registr ČR (NOR). Dnes je NOR nedílnou součástí komplexní onkologické péče a při 100% pokrytí české populace obsahuje za období 1977–2017 více než 2,5 milionu záznamů. Registrace novotvarů je legislativně zakotvena a je povinná [1]. Široké veřejnosti jsou tato data přístupná na webovém portálu www.svod.cz [2].
Incidence a mortalita nádorů děložního hrdla
Karcinom děložního hrdla (KDH) je relativně častým nádorem, postihujícím v mnoha případech mladé ženy. Každoročně je v ČR nově diagnostikováno přibližně 800 žen s tímto onemocněním a více než 300 žen na něj zemře. V trendech incidence i mortality je v celém sledovaném období pozorována stagnace, teprve v posledních několika letech je zaznamenáván mírný pokles (obr. 1a). V roce 2017 bylo nově diagnostikováno 779 případů nádorů hrdla děložního, což představuje více než 14 nádorů na 100 000 žen. V roce 2017 zemřelo na karcinom děložního hrdla 323 žen, což představuje 6 úmrtí na 100 000 žen.
Kromě absolutních počtů nově diagnostikovaných případů a úmrtí (obr. 1a) lze incidenci a mortalitu karcinomu děložního hrdla vyjádřit formou přepočtu na 100 000 žen v populaci (obr. 1b), či standardizovat na určitý věkový standard; nejčastěji je používán světový věkový standard ASR-W (obr. 1c) nebo nový evropský věkový standard ASR-E 2013 (obr. 1d). Tyto přepočty umožňují srovnávat incidenci i mortalitu karcinomu děložního hrdla v České republice a v ostatních zemích
(viz Epidemiologie karcinomu hrdla děložního v mezinárodním srovnání).
Incidence a mortalita C53
Prevalence
Teprve v posledních několika letech je zaznamenáván mírný pokles mortality (viz výše). Při víceméně stabilní incidenci je však nevyhnutelným důsledkem zvyšování prevalence, tedy počtu žijících žen, u kterých byl v minulosti diagnostikován a léčen karcinom děložního hrdla. V roce 2017 dosáhla prevalence hodnoty 17 700 žen a ve srovnání s rokem 2007 (15 855 žen) tak vzrostla o téměř 12 % (obr. 2a).
Prevalence C53
![]() |
![]() |
Obr. 2a: Absolutní počty žijících pacientek. Zdroj dat: NOR. | Obr. 2b: Přepočet na 100 000 žen. Zdroj dat: NOR. |
Klinická stadia
Je všeobecně známo, že záchyt onkologického onemocnění v méně pokročilém klinickém stadiu (anebo nejlépe ve fázi prekancerózy) výrazně zvyšuje naději na dobrý výsledek léčby a na dlouhodobé přežití. Dostupná populační data o karcinomu děložního hrdla bohužel ukazují víceméně stabilní podíl pokročilých stadií u nově diagnostikovaných případů onemocnění (obr. 3a). V roce 2017 bylo téměř 35 % nových případů onemocnění diagnostikováno v pokročilých stadiích III nebo IV. Na obr. 3b je znázorněn vývoj incidence karcinomu děložního hrdla s přihlédnutím ke stadiu, ve kterém je onemocnění diagnostikováno.
Klinická stadia C53
![]() |
![]() |
Obr. 3a: Podíl klinických stadií. Zdroj dat: NOR. | Obr. 3b: Incidence C53, podle klinických stadií. Zdroj dat: NOR. |
Věková struktura pacientek
Karcinom děložního hrdla postihuje převážně pacientky v produktivním věku. Téměř 32 % pacientek je mladších než 45 let (obr. 4a). Na obr. 4b je znázorněn profil věkově specifické incidence karcinomu děložního hrdla.
Věková struktura pacientek s C53
![]() |
![]() |
Obr. 4a: Podíl případů ve věkové kategorii (analyzováno období 2013–2017). Zdroj dat: NOR. | Obr. 4b: Věkově specifická incidence (analyzováno období 2013–2017). Zdroj dat: NOR. |
Literatura
- Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR: Národní onkologický registr (NOR) [9. 3. 2020]. http://www.uzis.cz/registry-nzis/nor
- Dušek, L., Mužík, J., Kubásek, M., Koptíková, J., Žaloudík, J., Vyzula, R.: Epidemiologie zhoubných nádorů v České republice [online]. Masarykova univerzita, Brno 2005. Dostupný z WWW: http://www.svod.cz. ISSN 1802-8861.
Poslední aktualizace: 9. 3. 2020