
ZÁŠTITA PROJEKTU

Cervikální cytologie

Cancer Screening in the European Union (2017)
[


Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
Archiv
Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005
Cytologie z tekutého media (LBC) představuje novější způsob zpracování stěru z transformační zóny děložního hrdla – místa onkogenního působení lidského papilomaviru (HPV). Preparáty takto vyrobené představují (po přeškolení) větší komfort pro hodnotící cytotechnology a lékaře. Z jednotlivého odběru lze mimo cytologického vyšetření v případě potřeby provést i další vyšetření, např. na přítomnost lidského papilomaviru. Proč tedy tato v době plánování již známá verze nevstoupila jako základní povinná metoda pro akreditované laboratoře do Národního programu screeningu karcinomu děložního hrdla?
Agentura Reuters zveřejnila 24. listopadu 2011 zprávu, že ve Velké Británii se přestane používat vakcína Cervarix (společnosti GSK) a od září 2012 budou lékaři dívkám nabízet Silgard (Gardasil, MSD).
Očkování proti lidským papillomavirům bylo v České republice zahájeno v roce 2006, kdy byla registrována první očkovací látka, tetravalentní vakcína Silgard. Následující rok přichází na náš trh druhá, bivalentní vakcína Cervarix. Podle dat o prodeji od obou výrobců bylo ve velmi krátké době zřejmé, že zájem o toto očkování byl i v porovnání s okolními státy velký a do konce roku 2009 bylo naočkováno necelých 100 tisíc dívek a žen.
Bivalentní vakcína proti lidskému papilomaviru (HPV), kterou vyrábí společnost GlaxoSmithKline pod názvem Cervarix, poskytuje účinnou ochranu proti prekurzorovým lézím vedoucím ke vzniku invazivního karcinomu děložního hrdla – zvláště pokud je aplikována dospívajícím dívkám ještě před zahájením pohlavního života. V odborném časopise The Lancet Oncology byly právě publikovány dvě studie na toto téma, které poukazují na to, že vakcína chrání i proti čtyřem dalším rakovinotvorným typům HPV, na které vakcína původně nebyla zacílena, ale které společně s HPV16/18 způsobují zhruba 85 % případů rakoviny děložního čípku na celém světě.
Autoři mexické studie tvrdí, že domácí sebetestování na lidský papilomavirus (HPV) vykazuje téměř srovnatelnou senzitivitu jako konvenční cytologie, co se týče karcinomu děložního hrdla či prekancerózních změn.
Pořádající odborné společnosti si vás dovolují pozvat na 1. národní kongres o kolorektálním karcinomu, který se koná 9.–10. 12. 2011 v Praze.
Jedinečná, skvělá, k nezaplacení: tak hodnotí odborníci vakcínu proti rakovině děložního čípku. Přesto se mezi lidmi stále objevují pochybnosti.
Počet nově diagnostikovaných případů rakoviny prsu na celém světě v posledních 30 letech dramaticky vzrostl: zatímco v roce 1980 to bylo 640 000 případů, v roce 2010 bylo zaznamenáno již 1,6 milionu případů. Co se týká incidence a mortality karcinomu děložního hrdla, v tomtéž časovém období byl pozorován jistý pokles, ale i tak si toto zhoubné onemocnění vyžádalo v roce 2010 životy 200 000 žen. Historicky první celosvětové odhady incidence a mortality obou zmíněných typů rakoviny byly právě zveřejněny v posledním čísle odborného časopisu The Lancet.
Katalánští vědci se domnívají, že používáním nitroděložního tělíska u žen lze výrazně snížit jejich riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Výsledky výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Lancet Oncology.
V rámci preventivních opatření proti karcinomu děložního hrdla by možná k účinné ochraně před tímto onemocněním postačovaly jen dvě nebo dokonce jediná dávka vakcíny Cervarix (namísto standardního třídávkového režimu). K takovému závěru dospěli autoři studie, která byla právě publikována v odborném časopise Journal of the National Cancer Institute.
Poslanecký zdravotní výbor se letos s opozicí jednomyslně shodl jen na jediné věci. Očkování proti lidským papilomavirům, které způsobují rakovinu děložního čípku u žen, bude pro všechny dívky zdarma. Návrh se týká děvčat od 13 do 14 let. Očkování pro ně nebude povinné, ale budou na něj mít nárok.
Onkologických pacientů letos přibude o deset procent a tomu by měl odpovídat i objem úhrad za léčbu od zdravotních pojišťoven. Ty ale plánují, že platby nemocnicím naopak sníží. "Pojišťovny dávají centrům zálohy na úrovni loňska, takže už letos nedostávají všichni pacienti nejvhodnější péči," řekl ČTK předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Podle něj by politici měli stanovit priority, aby na drahou péči bylo peněz dost.
Ženy a dívky by si už nadále nemusely platit očkování proti rakovině děložního čípku. Počítá s tím návrh zákona o specifických zdravotních službách, který projedná příslušný výbor sněmovny. Ten bude prosazovat, aby od ledna příštího roku hradily vakcínu pojišťovny.
Test na přítomnost lidského papilomaviru (HPV) – přesněji řečeno test na dva nejnebezpečnější kmeny tohoto viru, HPV16 a HPV18 – dokáže odhalit více prekancerózních lézí vysokého stupně než běžná metoda cervikálního screeningu, která spočívá v pouhém cytologickém vyšetření.
Reakce výboru České onkologické splečnosti ČLS JEP na článek „Centrová péče není omezována“ publikovaný dne 4. července 2011 v Infoservisu VZP, číslo 14.
V Evropě onemocní karcinomem děložního hrdla 60 000 žen ročně a 30 000 jich na toto onemocnění každý rok umírá. I tato čísla byla podnětem pro zahájení petiční akce organizované Evropskou asociací pro prevenci karcinomu děložního čípku.
V lepším případě ohrožuje karcinom děložního čípku plodnost, v horším bere život. Tisícovka českých tragédií ročně však stále nepřiměla mnoho našich žen, aby se o sebe lépe staraly.
Od té doby, co byly v australském státě Victoria zavedeny programy očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), tam poklesl počet žen, u nichž byly diagnostikovány prekancerózní léze děložního hrdla. Tvrdí to autoři nové studie, která byla právě publikována v odborném časopise The Lancet.
Výsledky první rozsáhlé studie, která se zaměřila na souběžné testování přítomnosti HPV a vyšetření stěru z děložního čípku v běžné klinické praxi, potvrdily, že u většiny žen by se dal bezpečný screeningový interval prodloužit na tři roky. Pro posouzení rizika vzniku karcinomu děložního hrdla má přitom samostatně provedený test na HPV vyšší vypovídací hodnotu než samostatně provedný Pap test (tzn. vyšetření stěru z děložního čípku).
Jistá genetická vada, která se často nachází v buňkách karcinomu děložního hrdla, spouští kaskádu molekulárních signálů, které zvyšují agresivitu nádoru. K takovému závěru dospěli vědci z britské organizace Cancer Research UK, kteří výsledky svého výzkumu publikovali v nejnovějším čísle odborného časopisu The Journal of Pathology.
Karcinomy děložního hrdla jsou celosvětově třetí nejčastější malignitou u žen a v příčinách úmrtí na zhoubné nádory jsou na čtvrtém místě. Podle současného odhadu vycházejícího z dostupných epidemiologických dat onemocnělo ve světě v roce 2010 karcinomem děložního hrdla více než 530 000 žen a na tento nádor zemřelo přes 275 000 žen.
Lopinavir – lék, který se běžně používá u HIV pozitivních pacientů – by mohl v mnoha případech zabránit vzniku rakoviny děložního čípku, a to selektivním usmrcováním buněk, které jsou infikovány lidským papilomavirem (HPV). Tvrdí to alespoň nová laboratorní studie, která byla právě publikována v odborném časopise Antiviral Therapy.
Byla aktualizována sekce Asociace akreditovaných cytologických laboratoří.
Je to dobrá zpráva pro ženy, které podstoupily léčbu prekancerózních lézí děložního hrdla. V odborném časopise Lancet Oncology byla právě publikována nizozemská studie, která prokázala, že je-li výsledek vyšetření stěru z děložního čípku třikrát po sobě v mezích normy, pak těmto bývalým pacientkám hrozí přibližně stejné pětileté riziko vzniku rakoviny děložního čípku (nebo recidivy prekancerózních lézí) jako běžné populaci, a mohou být zařazeny zpět do populačního screeningu.
Časopis Lancet publikoval práci odborníků vypovídající o velmi častém, avšak velmi často nerozpoznaném výskytu human papilomaviru u chlapců a mužů, který může způsobovat subklinickou infekci trvající měsíce až roky. Studie podpořila již dřívější názory na nutnost vakcinace nejen dívek a žen, ale také chlapců a mužů.
O odpovědnosti lékaře při prevenci karcinomu děložního hrdla hovořil na symposiu společnosti GSK prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
V České republice ročně onemocní zhruba 1000 žen rakovinou děložního čípku, z nich přibližně třetina karcinomu podlehne. Příčinou vzniku tohoto onemocnění je v drtivé většině nákaza lidským papillomavirem.
Celosvětově jsou karcinomy děložního hrdla třetí nejčastější malignitou u žen a v příčinách úmrtí na zhoubné nádory jsou na čtvrtém místě. Epidemiologické studie odhadují, že v roce 2010 onemocnělo na karcinom děložního hrdla více než 530 000 žen a že na tento nádor zemřelo přes 275 000 žen.
Když třiatřicetiletá paní Jitka položila telefon a vyslechla si informaci o svých výsledcích z posledního vyšetření na gynekologii, do zpěvu jí rozhodně nebylo. Dozvěděla se, že na jejím děložním čípku probíhají určité změny, které by výhledově mohly přerůst v rakovinné bujení.
Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen - hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V Česku tuto smutnou diagnózu vyslechne každý rok více než 1000 žen a více než 400 pacientek kvůli této nemoci zemře.
Od 23. do 29. ledna 2011 se již popáté uskuteční v České republice Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku.
V sekci „Stáhněte si“ je k dispozici nová verze datového rozhraní (verze 2.3).
Vědci z britské organizace Cancer Research UK zjistili, že pacientkám s karcinomem děložního hrdla, v jejichž nádoru byla na začátku léčby nalezena směsice různých genetických vad, možná hrozí vyšší riziko recidivy. Výsledky svého výzkumu publikovali v článku, který právě vyšel v odborném časopise British Journal of Cancer.
Test na přítomnost rizikových kmenů lidského papillomaviru (HPV) se od dubna 2011 stane součástí britského screeningového programu karcinomu děložního hrdla. Bude nabízen ženám, u nichž budou při cytologickém vyšetření nalezeny podezřelé abnormality.