
ZÁŠTITA PROJEKTU

Cervikální cytologie

Cancer Screening in the European Union (2017)
[


Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
Archiv
Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005
Cytologické a histologické laboratoře jsou klíčovou součástí Programu cervikálního screeningu v ČR. I proto nyní vzniká Asociace akreditovaných cytologických laboratoří pro cervikální screening (AACL), která bude sdružovat akreditované laboratoře účastnící se screeningového programu.
Lidské papilomaviry (HPV) nejsou vůbec vybíravé a útočí bez ohledu na věk nebo pohlaví. Stačí mít alespoň jednou v životě vaginální, orální nebo anální sex.
Ženám, které se nechaly naočkovat vakcínou proti lidskému papilomaviru (HPV vakcínou), by možná po zbytek jejich života stačilo podstoupit pouhá dvě screeningová vyšetření na přítomnost HPV, aby byly spolehlivě chráněny před rakovinou děložního čípku. Vychází to z nových výpočtů, jejichž výsledky byly prezentovány na NCRI Cancer Conference v anglickém Liverpoolu.
O tom, jak na ženskou rakovinu, diskutovaly v Praze tři tisíce gynekologů z 97 zemí. Největší kongres v historii řídil profesor Lukáš Rob z motolské nemocnice.
Bývají spojovány s rakovinou děložního čípku a s gynekologií. Nakažlivé viry jsou velmi rozšířené a setká se s nimi až 80 % sexuálně aktivních žen. Nyní před nimi lékaři varují i muže.
Osm typů lidského papilomaviru (HPV) – genotypy 16, 18, 45, 33, 31, 52, 58, a 35 – je zodpovědných za 90 % všech případů rakoviny děložního hrdla na celém světě, a proto by se na ně měl zaměřit vývoj příštích generací vakcín. Vyplývá to z dosud nejrozsáhlejší studie genotypů HPV, která byla právě publikována v odborném časopise Lancet Oncology.
Stále častěji se setkávám s dotazy, zda vůbec vakcinace proti lidskému papilomaviru má smysl. V povědomí veřejnosti koluje mylně představa, že vakcinace proti HPV je určena pouze pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk. Ale mají benefit z vakcinace i ti „ostatní“? Já osobně říkám jednoznačně ANO.
Nejčastější nádorové onemocnění žen je rakovina prsu. Hned za ním v lékařských statistikách figuruje karcinom děložního čípku. Obě choroby mají společné to, že pro jejich prognózu je zásadní, v jakém stadiu se pacientka začne léčit.
V boji s rakovinou by Česko víc než na drahé léky mělo podle předního českého onkologa Jana Žaloudíka spoléhat na prevenci a časné odhalení zhoubné nemoci. Ročně jí v Česku onemocní 60.000 lidí, zemře na ni 28.000. Onkologové sledují 400.000 pacientů v léčbě nebo po ní. Vážné případy jsou soustředěny do center, běžná léčba je dál ve většině nemocnic.
Dr. Paul Symonds z Katedry onkologických studií a molekulární medicíny (Department of Cancer Studies and Molecular Medicine) na britské University of Leicester dokázal, že podáním určitého léku v kombinaci s radioterapií lze dosáhnout výrazně lepších výsledků než samotnou radioterapií.
Jak zjistili britští odborníci, očkování proti rakovině děložního hrdla může zabránit ještě více případům tohoto onemocnění, než se původně předpokládalo. Studie vědců z Health Protection Agency (HPA), University of Manchester a Manchester Royal Infirmary odhaduje, že očkování může snížit počet případů zhoubné nemoci ve Velké Británii každý rok z 3 tisíc na necelých 700.
Očkování a pravidelné kontroly u gynekologa jsou nezbytnou prevencí rakoviny děložního čípku. Očkování můžete nyní mít o třetinu levnější.
V sekci "Legislativa, formuláře, přihlášky" je k dispozici nová verze přihlášky do screeningového programu pro cytologické laboratoře. Dále zde nově přibyla žádost o reakreditaci.
Karlovy Vary se právě měsíc předtím, než budou hostit filmový festival, staly dějištěm pro řadu odborníků neméně významné akce: ve dnech 4.–6. června se zde konala celostátní konference České gynekologické a porodnické společnosti (ČGPS) ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů (SSG) ČR, doprovázená jednodenním seminářem porodních asistentek. V hotelu Thermal bylo opravdu rušno, sešlo se více než 800 účastníků a i doprovodná firemní výstava byla dobře obsazena.
Rakovina děložního čípku patří mezi velké strašáky českých žen, hned po nejrozšířenější rakovině prsu jde o nejčastější nádor. Podle gynekologa Vladimíra Dvořáka se u nás vyskytuje tolik také proto, že na pravidelné prohlídky k ženskému lékaři chodí jen polovina žen ve věku 25 až 59 let.
Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každý rok mu ve světě podlehne 250 tisíc žen. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V Česku se tato diagnóza týká více než 1000 žen ročně a více než 400 pacientek této nemoci podlehne.
V odborném časopise Annals of Oncology bylo publikováno shrnutí 2. vydání dokumentu European Guidelines for Quality Assurance in Cervical Cancer Screening. Článek přehledně sumarizuje nejdůležitější body 250stránkového dokumentu z roku 2008, na jehož vzniku se podílelo celkem 48 autorů.
Dvě různé studie poukazují na to, že test na přítomnost lidského papilomaviru (HPV) by se dal rutinně využívat v národních programech cervikálního screeningu.
V tomto článku vám přinášíme shrnutí výsledků cervikálního screeningu, které dokumentují rostoucí trend počtu klientek, které prošly preventivní gynekologickou prohlídkou, a pokrytí cílové populace.
Očkování proti rakovině děložního čípku, která ročně postihne tisícovku čím dál mladších žen, bude levnější. Klienti VZP budou mít třetí dávku zdarma. Příspěvky chystají i další pojišťovny. Podle lékařů si tak očkování bude moci dovolit více žen.
Plošný screening vybraných zhoubných nádorových onemocnění je prokazatelně účinným nástrojem na snižování úmrtnosti. Předpokladem účinnosti a bezpečnosti je vysoká kvalita poskytovaných screeningových vyšetření a pečlivá organizace celého screeningového procesu. Tento článek pojednává o významu monitoringu screeningových programů a shrnuje současný stav informační podpory screeningu v ČR.
Incidence zhoubných nádorů v ČR rychle roste. Nádorem onemocní každý třetí z nás. Ve výskytu zhoubných nádorů je Česká republika v Evropě na smutné špici. Stav onkologické prevence v ČR je však jedním slovem tristní.
V ČR nyní fungují tři onkologické screeningové programy - mamární, cervikální a kolorektální. Sebelepší screening však ztrácí smysl, pokud se jej lidé neúčastní. Česká populace je v tomto směru jen obtížně oslovitelná.
Nová britská studie naznačuje, že test na přítomnost lidského papilomaviru (HPV) – hlavního původce rakoviny děložního čípku – možná nedokáže identifikovat ženy, kterým hrozí riziko vzniku tohoto onemocnění.
Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme zpravidla potřebu chodit k lékaři. Čísla Ministerstva zdravotnictví České republiky dokazují, že tak uvažuje až 62 % lidí. Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.
Po brněnské diskusi věnované organizaci onkologické péče v ČR (viz ZN č. 5/2010) pokračoval 11. března v Plzni cyklus konferencí pořádaných ministerstvem zdravotnictví tématem screeningu zhoubných nádorů.
Z nové nizozemské studie vyplývá, že by bylo možné odhalit více případů infekce lidským papilomavirem (HPV), kdyby byly poskytovány domácí odběrové soupravy ženám, které se nemohou či nechtějí účastnit klasického cervikálního screeningu.
Včasný záchyt je bezpochyby jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěšné léčby nádorových onemocnění. K němu slouží především screeningové programy. Jejich organizace, výsledky a úkoly, mezinárodní srovnání či vymezení úloh praktického lékaře a gynekologa v prevenci zhoubných nádorů byly hlavními tématy konference nazvané „Národní programy screeningu zhoubných nádorů v ČR“, která proběhla ve čtvrtek 11. března 2010 v Plzni. Na konferenci představili své nejnovější poznatky přední odborníci zabývající se screeningem zhoubných nádorů a zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR.
Česká republika disponuje léčebnou péčí v oblasti onkologie na evropské úrovni a má také zavedeny tři preventivní screeningové programy pro záchyt zhoubných nádorů prsu, děložního hrdla a kolorekta. Přesto je třeba investovat ještě mnoho práce, času a financí do toho, abychom mohli tyto programy prohlásit za úspěšné, fungující a využívané většinou cílové populace. V tomto duchu se nesla vystoupení odborníků i zástupců Ministerstva zdravotnictví ČR na konferenci Národní programy screeningu zhoubných nádorů v ČR, která se konala 11. března 2010 v Plzni.
Touto chorobou v Čechách ročně onemocní více než tisíc žen a asi čtyři sta jich zemře. Víte ale, že teď už se mohou nechat očkovat i ženy do pětačtyřicet let?
Řešením je očkování a věrnost. Jenže nositelem HPV virů, které rakovinu způsobují, je až 80 procent sexuálně aktivní populace. Proto choďte na preventivní prohlídky.
Česko se připojí ke čtvrtému ročníku Evropského týdne prevence rakoviny děložního čípku, který začíná v neděli. Nemoc je ročně odhalena u tisícovky českých žen, 400 jich zemře. Česko tak patří k zemím s vysokým výskytem této rakoviny. Týden prevence upozorní na to, že onemocnění se dá zabránit - pravidelným vyšetřením u gynekologa a očkováním. Boj s nemocí mohou lidé podpořit podpisem celoevropské petice.