CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Očkování proti rakovině čípku: jak získat dávku zdarma

Očkování a pravidelné kontroly u gynekologa jsou nezbytnou prevencí rakoviny děložního čípku. Očkování můžete nyní mít o třetinu levnější.


V České republice bude do konce roku 2010 probíhat kampaň zdravotních pojišťoven za vyšší proočkovanost populace proti rakovině děložního čípku. Týká se zejména všech mladých dívek a žen. Očkovat se mohou nechat i chlapci - muži HPV viry přenášejí, navíc i jim může hrozit např. rakovina penisu.

Příčinou nemoci jsou lidské papillomaviry (HPV), přičemž nejvíce nebezpečné jsou zejména viry HPV 16 a HPV 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 procent případů onemocnění. "Vznik rakoviny nezávisí na dědičných dispozicích, ženy se nejčastěji infikují mezi 15. až 25. rokem života, přednádorové stavy nejčastěji diagnostikujeme u žen mezi 25. a 35. rokem a rakovinu nejčastěji mezi 30. a 60. rokem.

Ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy a dívky. Spolehlivou ochranu proti HPV infekci nepředstavuje ani kondom,“ říká profesor Lukáš Rob, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky nemocnice v Motole.

Seznam pojišťoven, které se do projektu zapojily:

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna
 • Oborová zdravotní pojišťovna
 • Vojenská zdravotní pojišťovna
 • Revírní bratrská pojišťovna
 • Pojišťovna Média
 • Zdravotní pojišťovna MV ČR
 • Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE
 • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Poznámka: Přesné podmínky si každá pojišťovna stanoví sama.

Co si musíte na očkování vzít s sebou?

 1. Na nejbližší pobočce zdravotní pojišťovny si vyzvedněte speciální voucher, na kterém musí být Vaše jméno, příjmení, číslo pojištěnce a zvláštní kód.
 2. Na očkování seobjednejte prostřednictvím bezplatné zelené linky 800 123 321 nebo na webových stránkách www.ockovacicentrum.cz. Vaše očkování tak proběhne bez čekání.
 3. Akce očkování proti virům HPV se vztahuje na obě dostupné vakcíny Silgard i Cervarix a nepotřebujete k němu žádné doporučení od gynekologa ani jiného lékaře.
 4. Očkování probíhá ve třech dávkách – 0, 1, 6 měsíců.
 5. Cena 1. a 2. dávky na očkovacím centru je pro Vás 3 200 Kč + 150 Kč za aplikaci. Voucher od zdravotní pojišťovny vždy přineste na očkování s sebou, lékař Vám bude potvrzovat jednotlivé dávky.
 6. Za 3. dávku zaplatíte v očkovacím centru 1 000 Kč + 150 Kč za aplikaci. 1 000 Kč Vám vrátí zdravotní pojišťovna na základě předložení vyplněného voucheru od lékaře na nejbližší pobočce zdravotní pojišťovny.

Co byste měla vědět

Rakovina děložního čípku znamená abnormální růst buněk děložního čípku, který je na spodní části dělohy. Jednou z hlavních příčin rakoviny děložního čípku je lidský papillomavirus HPV.

Jestliže je žena nakažena určitými typy lidského papillomaviru (HPV) a infekce není léčena, může se tento stav zvrtnout v rakovinné bujení. Před rakovinný i rakovinný stav může trvat i několik let.

Proto je nutné chodit na preventivní prohlídku ke svému gynekologovi a nechat si provádět cytologický stěr z hrdla děložního čípku. Tak lékař může zjistit všechny podezřelé změny včas.

14.7.2010 nova.cz


Zpět