CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Počet gynekologických nádorů je v Česku dvakrát vyšší než v EU

České ženy trpí gynekologickými nádory dvakrát více, než činí průměr ve státech Evropské unie. Podle lékařů z brněnského Masarykova onkologického ústavu je číslo alarmující za situace, kdy gynekologické nádory patří k nejsnáze a včas odhalitelným druhům rakoviny.


"Jenže v pravidelných gynekologických prohlídkách české ženy pokulhávají a do péče onkologů přichází často až v pokročilém stadiu onemocnění," řekl Alfréd Dörr z brněnské onkologie.

Z nádorových gynekologických onemocnění je dlouhodobě na prvním místě s 38 procenty výskytů rakovina děložního těla, s 29 procenty následuje rakovina vaječníků, na čtvrtině zhoubných nádorů se podílí rakovina děložního hrdla.

Některým z gynekologických nádorů trpí 21 Češek ze 100.000, průměr v EU je 9,3 nemocných na každých 100.000 žen. Všechna tato onemocnění jsou přitom snadno odhalitelná a také jejich přesná diagnostika není pro ženy příliš zatěžující.

Včasný chirurgický zákrok vede k uzdravení. Takřka dvě třetiny žen ale přichází na brněnskou onkologii s plně rozvinutou nemocí. "Následkem je nemožnost operace, dlouhodobé ozařování a chemoterapie a výrazně snížená kvalita života," uvedl Dörr.

Naděje na přežití v takových případech klesá až na 48 procent. Mezi příčiny, které gynekologické zhoubné nádory mohou vyvolat patří například kouření, obezita nebo nadměrný a brzy zahájený pohlavní život. Během něj se mohou dívky a ženy nakazit takzvanými papillomaviry (HPV viry), které způsobují mutace zdravých buněk zevních rodidel, pochvy a čípku.

"Čím jsou pohlavní orgány méně zralé nebo více poraněné, tím je riziko onemocnění vyšší," uvedl onkolog. Podle lékařů by situaci s gynekologicko-onkologickými onemocněními mohla zlepšit větší odpovědnost žen, ale i sjednocení preventivních screeningových programů a jejich doplnění o pravidelné testování žen na přítomnost HPV virů.

22.7.2005 ČTK


Zpět