CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Vakcína proti rakovině děložního čípku zlevní. Dostane ji více žen

Očkování proti rakovině děložního čípku, která ročně postihne tisícovku čím dál mladších žen, bude levnější. Klienti VZP budou mít třetí dávku zdarma. Příspěvky chystají i další pojišťovny. Podle lékařů si tak očkování bude moci dovolit více žen.


ilustrační obrázek: piyaphantawong (FreeDigitalPhotos.net)

"Za první dávku klientka zaplatí tři tisíce dvě stě, za druhou také tři tisíce dvě stě a za třetí tisíc korun – těchto tisíc korun však dostanou zpátky. To znamená, že vakcína klientky nepřijde na více než 6 400 korun," uvedl člen správní rady VZP, poslanec Boris Šťastný.

Příspěvek pojišťovny je tedy tisíc korun, zbývající část do deseti tisíc uhradí výrobci vakcín, kteří se do projektu zapojili. Stejná výhoda platí pro oba typy očkovací látky, které se v Česku používají.

Brněnský gynekolog Vít Unzeitig věří tomu, že díky příspěvkům se začne hlásit o očkování více žen. "Vysoká cena se projevuje tím, že mimo velká města, kde je vyšší kupní síla, se vakcín prodá málo," uvedl Unzeitig. Sám ve své praxi vidí, že peníze často rozhodují. V době krize zájemkyň ubylo. "Je více nezaměstnaných a nemají volné peníze," podotkl gynekolog.

Příspěvky se chystají obnovit i další pojišťovny, které kvůli úsporám v posledních měsících seškrtaly preventivní programy.

"Jednáme o tom, abychom umožnili úhradu jedné ze tří dávek," potvrdil Pavel Frňka z České průmyslové zdravotní pojišťovny. Program by měl být spuštěn v červenci. VZP ten svůj zahájí pravděpodobně v červnu.

V nejbližší době chce vyšší příspěvky obnovit také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra – pro dívky ve věku 12 až 14 let. O tom, kolik dostanou, se zatím jedná.

Muži o vakcínu příliš nestojí

Loni na podzim bylo v Česku dvě stě tisíc lidí, kteří se nechali očkovat. Mezi nimi i několik mužů.

Vakcína totiž nechrání jen před rakovinou děložního čípku a hrdla, ale také pochvy, konečníku a před rakovinou mužských pohlavních orgánů – všechny způsobuje stejný vir. Lidský papilomavirus, který se přenáší při sexu.

"Víme, že například karcinom penisu až ze 60 procent způsobují tyto viry, proti nimž lze očkovat," potvrzuje gynekolog Unzeitig.

Mužům se však do očkování příliš nechce. I to je důvod, proč pojišťovny přispívají hlavně ženám.

A nejde jen o ty nejmladší, které ještě nezahájily sexuální život a na něž vakcína působí nejúčinněji. V ordinaci doktora Unzeitiga žádají o vakcínu i pětatřicetileté pacientky. Evropská léková agentura dokonce loni doporučila očkování ženám až do 45 let.

Jedna z posledních studií totiž prokázala, že u starších žen je účinnost zhruba 90 procent, tedy jen o pět až deset procent nižší než u mladých, které se sexem teprve začnou.

Prevence = úspora za léčbu

Rakovina děložního čípku je třetí nejčastější, na které ženy v Česku umírají. Ročně onemocní zhruba tisíc žen a až čtyři sta každý rok na nebezpečnou nemoc zemře. To je podle údajů VZP až dvakrát více než v jiných evropských zemích – souvisí to s tím, že Češi obecně podceňují preventivní kontroly.

"Kvůli tomu, že nemocných přibývá, chceme více přispívat na prevenci. Když nemoc nepropukne, zachrání se lidský život i spousta peněz na léčbu," konstatoval mluvčí VZP Jiří Rod. Náklady na léčení jedné pacientky s rakovinou děložního čípku pojišťovna s odbornými společnostmi odhaduje na 120 tisíc až 220 tisíc korun.

21.4.2010 iDNES.cz


Zpět