CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Onkologové: Screening rakoviny děložního hrdla by se měl upravit

Český program proplácených preventivních kontrol, které mají odhalit rakovinu děložního hrdla, podle některých lékařů nefunguje dobře a měl by se upravit. Doporučují využívat HPV test, který je podle studií přesnější než dosavadní cytologický stěr a dokáže nádorové změny odhalit dřív. Na tiskové konferenci to řekli onkologové z gynekologických pracovišť Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1.LF UK) v Praze. O HPV test si mohou ženy v ambulanci říct, musí si ho ale zaplatit. Stojí kolem tisícikoruny. Experti se na úhradě neshodli.


Rakovinu děložního hrdla způsobuje lidský papilomavirus (HPV), proti němuž je možné se nechat i očkovat. V roce 1997 přibylo v Česku 1052 pacientek, zemřelo 484. O deset let později bylo nových případů 1012 a úmrtí 406. Předloni si diagnózu vyslechlo 822 žen a 364 zemřelo. Od roku 2007 je v Česku screeningový program, který zahrnuje jednou ročně proplácené vyšetření s cytologickým stěrem. Dorazí na něj asi polovina žen.

„Náš screening považuji za nefungující dobře. Vyžadoval by restrukturalizaci. Od roku 2007 ubylo 42 případů úmrtí. Není to obraz fungujícího screeningu, když ročně umírají čtyři stovky žen,“ řekl vedoucí onkologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1.LF UK Jiří Sláma. Podle něj zahraniční výzkumy ukázaly, že cytologické vyšetření selhává až ve třetině případů. HPV test dokáže díky analýze DNA odhalit přednádorové změny a stanovit míru ohrožení rakovinou děložního hrdla přesněji a dřív.

Celý článek na webu zdravi.euro.cz

24.9.2019 zdravi.euro.cz


Zpět