CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Zdraví dívek mají v rukou matky a pediatři

Když třiatřicetiletá paní Jitka položila telefon a vyslechla si informaci o svých výsledcích z posledního vyšetření na gynekologii, do zpěvu jí rozhodně nebylo. Dozvěděla se, že na jejím děložním čípku probíhají určité změny, které by výhledově mohly přerůst v rakovinné bujení.


Situaci bylo třeba řešit. Podstoupila tedy drobný chirurgický zákrok (konizaci), při kterém jí lékař v narkóze odstranil kužel poškozené tkáně.

Když nadešel čas další kontroly, Jitka měla nervy napjaté jako struny. Výsledky se lékařům znovu nelíbily, čekala ji rekonizace, čili odstranění další tkáně čípku. Probuzení z narkózy bylo mnohem horší než v prvním případě. Tentokrát zvracela a velmi ji bolelo v podbřišku. V příštích dnech se tento stav upravil zpět k normálu. Nervozita před vyslechnutím dalších výsledků byla nesnesitelná. Tentokrát ale dostala tu nejlepší zprávu, že je v pořádku a zdravá. Stejně jako před první konizací, i nyní chodí Jitka na pravidelná každoroční vyšetření. A každý rok v telefonu slyší, že výsledky jsou dobré a má přijít zase za 12 měsíců.

Zbytečně smutná čísla

Navzdory tomu, že je rakovina děložního čípku preventabilní, což znamená, že od prvních změn na buňkách čípku uplyne dost času do vzniku nádoru a předrakovinné stavy se dají rychle a dobře ošetřit, umírá v důsledku této nemoci mnoho žen. V Evropě na rakovinu děložního čípku zemře jedna žena každých 18 minut. V České republice ročně onemocní přibližně 1000 žen a 400 jich nakonec onemocnění podlehne. Jde o druhý nejčastější typ rakoviny u žen, hned po karcinomu prsu.

Časná stadia nemoci nejsou doprovázena žádnými příznaky ani obtížemi. Je proto možné je objevit pouze pomocí screeningu. Screeningový program zaměřený na včasný záchyt tohoto karcinomu byl u nás zahájen v roce 2008. Pravidelné preventivní prohlídky jsou pro ženy nejdostupnější ochranou před onemocněním zhoubným nádorem. Program je provozován na několika desítkách akreditovaných pracovišť. Jejich činnost je průběžně monitorována a kontrolována.

„Ačkoliv mnoho dívek a žen má již o rakovině děložního čípku poměrně vysoké povědomí, informovanost o možnostech prevence a přístup k vlastnímu zdraví jsou stále nedostatečné. Přitom právě pro prevenci tohoto nádorového onemocnění máme v rukou velmi účinné nástroje,“ říká zástupce jednoho z českých členů Evropské asociace proti rakovině děložního čípku a vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry, RNDr. Ruth Tachezy, Ph. D.

Očkování mladých dívek

Efektivní prevencí před karcinomem děložního čípku je očkování. „Je prokazatelné, že očkování je nejúčinnější před začátkem sexuálního života dívek, proto doporučujeme začít s vakcinací před 15. rokem života,“ uvádí MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP. Ideální je tedy věk 13 až 15 let. K tomu je nutná spolupráce všech zúčastněných stran, kterými jsou samotná dívka, její matka (rodiče) a pediatr. Podle odhadů je u nás proti rakovině děložního čípku naočkováno zhruba 12%žen a dívek.

Ani u mladých žen, které už sexuální život zahájily, není očkování zbytečné. I ony z něj mohou těžit. Dokonce i v případě, že už se s nákazou setkaly. Virů, které rakovinu děložního čípku mohou způsobit, je více a nelze říct, že se navzájem „nepodporují“. Pokud se tedy žena v této situaci nechá naočkovat, nelze sice zamezit tomu, aby se k ní infekce nedostala vůbec, ale vakcína ji může ochránit před dalšími typy virů, které se na vzniku nemoci mohou spolupodílet. Případně se zpomalí přenos viru z buňky na buňku. Očkuje se ve třech dávkách, 0, 2, 6 měsíců. Vakcína se aplikuje buď do oblasti horní paže, nebo do stehna. Očkování jednou ze dvou existujících vakcín ale nenahrazuje pravidelné preventivní prohlídky ani není léčebnou metodou karcinomu. Cena vakcíny je v součastné době asi 10 tisíc korun za všechny tři dávky. V loňském roce většina pojišťoven přispívala na poslední dávku. Podle mínění lékařů lze tento trend očekávat i letos.

Co nemoc vyvolá

Příčinou vzniku rakoviny děložního čípku jsou lidské papillomaviry (HPV), přičemž nejvíce nebezpečné jsou zejména HPV viry typů 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % případů onemocnění rakovinou děložního čípku. Většina žen, které se nakazí (sexuální cestou) viry HPV, se této infekce během 6 až 24 měsíců zbaví bez jakýchkoli komplikací. U některých žen však infekce HPV přetrvává a právě u nich je zvýšené riziko vzniku karcinomu děložního čípku.

„Dívky mohou přijít do kontaktu s HPV viry velmi brzy, prakticky již při prvním pohlavním styku. Infekce přitom může v těle přetrvávat několik let bez jakýchkoliv příznaků. Je proto vhodné začít s prevencí co nejdříve. Přednádorové stavy rakoviny děložního čípku mnohdy diagnostikujeme u velmi mladých žen, které teprve plánují založit vlastní rodinu. Pokud by tyto mladé ženy měly dříve možnost být vakcinovány, pravděpodobně by se tomuto onemocnění vyhnuly,“ říká prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FNMotol.

„Papillomaviry jsou zodpovědné za celou řadu nemocí, rakovina děložního čípku je však bezesporu nejzávažnějším onemocněním způsobeným HPV, které představuje pro pacientku nejen velkou zdravotní, ale i psychickou a sociální zátěž,“ dodává prof. Rob.

Symbolem boje proti rakovině děložního čípku je i letos brož ve tvaru Perly moudrosti. Všichni zájemci mohou svou podporu vyjádřit zároveň podepsáním celoevropské petice (www.cervicalcancerpetition.eu). Svůj podpis k petici dosud připojilo téměř 300 tisíc Čechů.

4.2.2011 Kutnohorský deník


Zpět