CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Gynekologické vyšetření: Co mě čeká?

Jak probíhá vyšetření?

Screening pro prevenci rakoviny děložního čípku je prováděn mikroskopickým vyšetřením cytologického stěru z děložního čípku, který Vám odebere Váš gynekolog při preventivním vyšetření. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která trvá asi 10 minut a zahrnuje jen o málo víc než vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku Vám budou odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebrané buňky pak lékař pošle do jedné z akreditovaných cytologických laboratoří, kde mezi nimi odborníci pod mikroskopem budou hledat změněné buňky. Výsledek vyšetření pak laboratoř pošle zpátky Vašemu ošetřujícímu gynekologovi.

Co když bude výsledek mého vyšetření normální?

Většina žen má normální nález vyšetření. V tomto případě je Vaše riziko vzniku rakoviny minimální a měla byste pokračovat v pravidelných návštěvách gynekologa (jedenkrát ročně).

Co když výsledek mého vyšetření nebude normální?

U malého procenta žen je cytologický nález abnormální. To pouze znamená, že ve Vašem stěru byly zjištěny změněné buňky (rakovina děložního čípku bývá zjištěna jen zcela výjimečně). Obvykle se jedná o nezávažné změny, které většinou neznamenají, že máte rakovinu děložního čípku. Většina žen s abnormálním výsledkem vyšetření nebude potřebovat žádnou léčbu, některé však ano. V případě abnormálního výsledku tedy lékař doporučí ještě doplňující vyšetření a na základě jeho výsledků se rozhodne pro další postup.

Proč se ženy obávají preventivního vyšetření?

Některé ženy, které nemají žádné potíže, nechtějí jít na preventivní vyšetření, aby se náhodou „na něco“ nepřišlo. Je to nelogické a nerozumné. Některé dokonce i ve chvíli, kdy již mají potíže, raději vyšetření odkládají ze strachu, aby se nepotvrdila obava, že se „uvnitř“ děje něco nebezpečného, že v jejich organismu roste zhoubný nádor. V této chvíli již jde o vyslovený hazard a čas přestává být onou silnou zbraní v boji s nepřítelem a naopak začne působit ve prospěch zhoubného nádoru. Vyhlídka na uzdravení se zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen.

 

Poslední aktualizace: 6. 3. 2014