
ZÁŠTITA PROJEKTU

Cervikální cytologie

Cancer Screening in the European Union (2017)
[


Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
Pouze třicet pět procent žen starších padesáti let chodí v ČR pravidelně na preventivní prohlídky proti rakovině děložního čípku. Mnohé ženy tak nereagují na opakované pozvánky zdravotních pojišťoven. Preventivním gynekologickým vyšetřením lze tomuto zákeřnému onemocnění ve většině případů předejít. Přesto v ČR každoročně onemocní rakovinou děložního čípku přibližně 800 žen a více než 300 jich umírá.
Ani loni, kdy se Evropou prohnala koronavirová pandemie, nebyl hlavním zabijákem covid-19, ale rakovina. Brusel přišel s plánem, jak úmrtnost na tuto nemoc snížit.
Ambulantní specialisté upozorňují, že návštěvnost v jejich ordinacích není stále taková, jako před pandemií koronaviru. Odkládání naplánovaných kontrol přitom podle nich může vést k rozvoji onemocnění.
Až o 15 % méně zhoubných nádorů odhalili loni v laboratořích lékaři v několika nemocnicích v Moravskoslezském kraji. Během pandemie koronaviru lidé totiž mnohem častěji odkládají ze strachu před nákazou preventivní prohlídky i kontroly u specialistů. Statistiky za rok 2020 přitom ukazují na výrazný nárůst zemřelých.
Kvůli obavám z nákazy covid-19 lidé zanedbávají lidé péči o své zdraví. Na podzim stejně jako na jaře odkládali preventivní prohlídky nebo návštěvu lékaře při zdravotních potížích, nejčastěji u gynekologa, zubaře a na mamografii. Vyplývá to z aktuálního průzkumu internetové lékárny Lékárna.cz.
Pandemie covid-19 dnes polyká skoro všechnu pozornost věnovanou (nejen) zdravotnictví. Bohužel to ale zdaleka neznamená, že ostatní choroby spí. Odsouvání screeningových vyšetření a léčby se přitom může velmi vymstít u onkologických pacientů, u nichž se tak zvyšuje riziko úmrtí. Nejvíce pak odkládáním screeningu riskují ti, u nichž se vyskytují rizikové faktory rakoviny.
Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR každoročně zjištěno u 800 žen, z nichž zhruba 360 nemoci ročně podlehne? Podle předních odborníků je na vině hlavně nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV), malý zájem žen o preventivní gynekologické prohlídky klesající s rostoucím věkem, a nízká frekvence využívání vysoce citlivých testů na průkaz HPV.
Rakovina děložního čípku je stále velkým strašákem. Ročně si u nás tuto diagnózu vyslechne asi 800 žen a téměř polovina z nich na onemocnění zemře. Na rozdíl od některých jiných gynekologických nádorů je ale při pravidelné prevenci snadno odhalitelná.
Infekce lidskými papilomaviry (HPV) a onemocnění, které způsobuje, se zdaleka netýkají jen gynekologie, ale celé řady medicínských odborností. Mezioborová spolupráce je pro co nejefektivnější prevenci a léčbu onemocnění spojených s HPV klíčová a její rozvoj je jedním z hlavních cílů HPV College.
E-learningový nástroj, který vyvinula Mezinárodní unie proti rakovině (UICC), lze použít pro vzdělávací kurzy nebo i samostudium. Jsou zde prezentovány základní kapitoly z problematiky karcinomu děložního čípku. Zatím je k dispozici pouze v angličtině.
Přednáška zveřejněná na výukovém portálu 1. LF UK představuje prekancerózy děložního hrdla. Přístup k přednášce mají pouze zaměstnanci a studenti lékařských fakult ČR.
Přednáška zveřejněná na výukovém portálu 1. LF UK představuje prekancerózy děložního hrdla. Přístup k přednášce mají pouze zaměstnanci a studenti lékařských fakult ČR.
Přednáška zveřejněná na výukovém portálu 1. LF UK představuje karcinom děložního hrdla - celosvětově nejčastější gynekologický zhoubný nádor. Přístup k přednášce mají pouze zaměstnanci a studenti lékařských fakult ČR.