
ZÁŠTITA PROJEKTU

Cervikální cytologie

Cancer Screening in the European Union (2017)
[


Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
Archiv
Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005
Ženy z chudších vrstev společnosti mívají první pohlavní styk obecně v nižším věku než bohatší ženy, což by mohlo být jedním z důvodů, proč se u chudších žen častěji vyskytuje rakovina děložního čípku.
Organizace OECD představila začátkem prosince již páté vydání publikace Health at Glance, tedy Stručný pohled na zdraví. Kniha poskytuje zajímavý pohled do zdravotnických systémů 30 členských zemí OECD a také jejich vzájemné porovnání na základě vybraných indikátorů. Není bez zajímavosti, že podkapitola o kvalitě onkologické péče je věnována třem diagnózám, u nichž v ČR probíhají screeningové programy – tedy karcinomu prsu, děložního hrdla a kolorektálnímu.
Američtí vědci zjistili, že vakcína Cervarix poskytuje ochranu proti dvěma typům lidského papilomaviru (HPV) po dobu více než šesti let.
V sekci „Stáhněte si“ je k dispozici nová verze datového rozhraní (verze 2.2).
Na gynekologickou prohlídku chodím pravidelně každý půlrok. A to bylo mé obrovské štěstí. Doktoři mi totiž zjistili změny na děložním čípku. Naštěstí včas.
Nová americká studie naznačila, že rakovinu děložního čípku možná dokážou vyléčit dva léky, které se běžně využívají k léčbě rakoviny prsu a osteoporózy.
V Anglii vzrostl počet žen, které se účastní screeningových vyšetření děložního čípku. Tento trend je do značné míry přisuzován tzv. „efektu Jade Goodyové“.
Ročně je v České republice diagnostikováno přes 68 000 nových onkologických pacientů a více než 27 000 jich rok co rok umírá. Současně však také mezi námi žije nejméně 380 000 onkologicky nemocných, kteří jsou úspěšně léčeni nebo s onkologickou osobní anamnézou.
Prevence, osvěta, mezioborová spolupráce – to jsou asi nejčastější termíny, které se objevovaly v příspěvcích účastníků XX. kongresu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Není divu, vždyť oficiální téma kongresu, který proběhl 21. října na brněnském výstavišti, znělo „Prevence a časná diagnostika onkologických onemocnění v ordinaci praktického lékaře“.
V sekci „Stáhněte si“ je k dispozici aktuální verze datového rozhraní (verze 2.1).
Očkování a testy na HPV by společně mohly vymýtit rakovinu děložního čípku – ale to by EU a vlády jednotlivých zemí musely začít okamžitě jednat.
Rakovinných nádorů děložního hrdla v posledních letech v Plzeňském kraji přibylo. Přesto je nízký zájem o nejjistější prevenci, kterou je očkování. Gynekologové v kraji odhadují, že ve věkové kategorii do 25 let, pro kterou je očkování nejvhodnější, se nechalo očkovat jen deset procent žen.
Koncem července se v Poslanecké sněmovně konal seminář Problematika rakoviny děložního hrdla. Zaměřil se na prevenci tohoto onemocnění, a to především na vakcinaci proti HPV a její vztah ke screeningu. V centru zájmu už nebyla otázka, zda je toto očkování účinné a bezpečné, ale jestli si Česká republika může dovolit plošnou vakcinaci. Zájem veřejnosti o očkovací látku dokládá fakt, že za vlastní peníze se u nás nechalo vakcinovat již 100 000 dívek a žen, což je i v mezinárodním srovnání unikátní.
Česká republika se v Evropě řadí k zemím s vysokým výskytem rakoviny děložního čípku. Tuzemští lékaři ročně odhalí toto onemocnění u víc než tisícovky žen, a proto je velice důležitá prevence. Na semináři odborníků vyzvala k vakcinaci žen nepřímo českou vládu i bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.
Bývalá ministryně zahraničí USA a rodačka z Čech Madeleine Albrightová je opět v Praze. Převzala zde záštitu nad seminářem o rakovině děložního čípku, kterou ročně v Česku onemocní přes tisíc žen a 400 na ni umírá. Očkování už existuje, ale je drahé a neproplácí je pojišťovna.
Karcinom děložního hrdla je v celosvětovém měřítku druhým nejčastějším nádorem u žen. V České republice tímto druhem rakoviny onemocní každý rok více než jeden tisíc žen. Ministerstvo zdravotnictví ČR vede nad touto problematikou širokou diskuzi se zaměřením na možnosti prevence očkováním.
Lékařům se stále nedaří odhalovat některé typy nádorů včas, pacienti podceňují prevenci.
Němečtí onkologové informovali o modifikované chirurgické technice, která by mohla přinést lepší léčebné výsledky u pacientek diagnostikovaným s časnou formou karcinomu děložního hrdla. Nová metoda s sebou nese méně komplikací a snižuje riziko recidivy.
MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, odpovídá na nejčastější otázky týkající se rakoviny děložního čípku.
Britský Ústav pro výzkum rakoviny (Institute for Cancer Research) nedávno publikoval studii, která doporučuje, aby se u žen pokračovalo v pravidelném cervikálním screeningu i poté, co dosáhnout 50 let.
Každý den u nás zemře na rakovinu děložního čípku nejméně jedna žena. Celosvětová čísla jsou ještě děsivější. Očkování, které může riziko nemoci výrazně snížit, má i u nás řadu odpůrců. Proč? Má smysl se nechat očkovat?
Když jsem se vrátila z dovolené v Tatrách, měla jsem na poště doporučený dopis s oznámením, abych se dostavila k dalšímu vyšetření. Diagnóza zněla: rakovina děložního čípku, napsala do redakce iDNES.cz padesátiletá Jarka. Přinášíme vám další kapitolu seriálu Můj boj s nemocí.
Rozbor procesů a povinností vypracovaný na základě připraveného Věstníku MZ ČR.
Jade Goodyová, hvězda reality show Celebrity Big Brother, kterou v posledních týdnech proslavil medializovaný boj s rakovinou děložního čípku, v neděli časně ráno zemřela ve svém domě v Essexu na jihu Anglie. Oznámil to její agent Max Clifford.
Nebaví vás chodit na preventivní prohlídky, když vám přece nic není? Přesto byste měla navštívit gynekologa alespoň jednou za rok, protože zejména zanedbání tzv. onkologické cytologie by se vám mohlo opravdu vymstít. Důležitá je i prohlídka prsou, vždyť právě rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u nás. A na rakovinu děložního čípku umírá každý rok zbytečně přibližně 500 žen.
Sdělení ambulantním gynekologům od MUDr. Vladimíra Dvořáka, předsedy ČGPS, a další důležité informace vztahující se k projektu organizovaného screeningu karcinomu děložního hrdla v České republice.
V březnu 2009 byl spuštěn webový portál www.cervix.cz, který se tak stal oficiálním informačním zdrojem projektu nazvaného Program cervikálního screeningu v České republice.
V Plzni je největší cytologická a bioptická laboratoř v Evropě a jedna z největších na celém světě. Pro srovnání – v kanadském Vancouveru, kde je největší laboratoř na světě tohoto zaměření, zpracují laboranti ročně 900 tisíc odběrů, v Plzni jich udělají za stejnou dobu 600 tisíc.
Díky osvětové kampani už zřejmě víte, co nejčastěji zabíjí ženy kolem 35 let. Nejsou to autonehody ani jiné nehody, ale rakovina děložního hrdla.
Nejnovější statistiky britské organizace Cancer Research UK ukazují, že proti rakovině děložního čípku lze úspěšně bojovat.
Českou republiku letos čeká jedna z největších preventivních kampaní proti rakovině. Tisícům Čechů přijde do schránek pozvánka k lékaři. Odborníci budou ženy i muže zvát na vyšetření konečníku. Ženy, které loni zanedbaly preventivní prohlídky, pozvou navíc na vyšetření děložního čípku a mamografii.
Podle nového výzkumu, který byl 4. února zveřejněn v odborném časopise British Journal of Cancer, se u britské poválečné generace silných populačních ročníků vyskytuje více případů rakoviny související s pohlavně přenosným virem HPV.
Na rakovinu děložního čípku zemře v Česku v přepočtu na 100.000 obyvatel dvakrát více žen než v severských zemích. Na happeningu při příležitosti Evropského týdne prevence rakoviny děložního čípku to dnes novinářům řekl předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier, podle kterého se v ČR od roku 1970 snížila úmrtnost na rakovinu čípku pouze o necelou čtvrtinu. Akce má veřejnost upozornit na nemoc a možnosti prevence.