CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Viry, které přenášejí rakovinu

Lidské papilomaviry (HPV) nejsou vůbec vybíravé a útočí bez ohledu na věk nebo pohlaví. Stačí mít alespoň jednou v životě vaginální, orální nebo anální sex.


Papilomavirů existuje více než sto druhů, ale s většinou z nich si tělo umí samo poradit a infekce sama odezní. Některé agresivní typy ale dokážou způsobit různé nádory a nepříjemné genitální bradavice.

Více ohrožené jsou ženy, naopak muži jsou často jen přenašeči viru, ani oni však nejsou před infekcí zcela chráněni. „Onemocnění způsobená HPV jsou plíživým prokletím intimity, o kterém se raději nemluví,“ je přesvědčený Jiří Ondruš, onkogynekolog. Podle něj přibývá nemocných hlavně mezi mladými lidmi.

Zničila jim život

Nejčastěji způsobují papilomaviry označené jako 16 a 18 rakovinu děložního čípku. Každý rok u nás onemocní více než tisíc žen a polovina z nich na tuto diagnózu umírá, přitom zbytečně. Většina případů rakoviny připadá na ženy, které zanedbávají preventivní gynekologické prohlídky. „Naštěstí trvá obvykle více než deset let, než se z infekce vyvine nádor ohrožující pacientku,“ vysvětluje Vladimír Dvořák, předseda České gynekologicko-porodnické společnosti. Díky tomu je možné zachytit už přednádorové změny.

To ale neplatí o rakovině zevních rodidel a pochvy. Pro toto onemocnění neexistuje žádný screening a jen obtížně se diagnostikuje, o to je zákeřnější. Rakovina se tak může objevit i u žen, které chodí na pravidelné prohlídky. „Stále častěji se setkáváme s mladými pacientkami, kterým nemoc zničila život. Nejsou schopny pohlavního styku, fyzicky velmi zestárnou a podstupují náročnou léčbu s nejistým výsledkem,“ upozorňuje Lucie Mouková, onkogynekoložka z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Součástí mnohdy nezbytné radikální operace je i odstranění klitorisu.

Proti rakovině způsobené HPV nejsou chráněni ani muži. U nich viry mohou vyvolat rakovinu penisu a také konečníku. Ačkoli se jedná o poměrné vzácné onemocnění, jeho léčba je obtížná a i po vyléčení zůstávají trvalé následky. Podle velikosti nádoru je nutné odstranit část penisu, nebo dokonce celý. Muž pak není schopen pohlavního styku a může močit jen vsedě.

Můžete přijít o hlas

Výjimkou nejsou ani nádory krku a dutiny ústní, i ty souvisí se sexuálním životem a provozováním orálního sexu. Onemocnět mohou ženy i muži. A původci infekce jsou stejní jako u rakoviny děložního čí pku nebo penisu. „Operace těchto nádorů nejsou jednoduché a znamenají pro pacienta velký zásah. Po ní obvykle mají nemocní problémy s mluvením, polykáním a negativně je zasažen i jejich vzhled,“ popisuje Jitka Vydrová, ORL specialistka z Hlasového centra v Praze. Často se ve své praxi setkává i s poškozením hlasivek, hrtanu a hltanu, které připomíná růžičky květáku, a i když tyto útvary nejsou zhoubné, jejich léčba je zdlouhavá a s nejistým výsledkem. Nutné je jejich chirurgické odstranění, přesto mají sklony se vracet a znovu působit nepříjemnosti.

Také genitální bradavice neboli condylomata mají stejnou příčinu. Během života onemocní každý desátý a u každého třetího se nemoc sama vrátí. „Bradavice většinou nebolí, a tak je pacienti považují za pouhý kosmetický problém. To je ale velký omyl,“ varuje profesorka Jana Hercogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce. „Léčba je obtížná a zdlouhavá. Navíc nemoc výrazně zasahuje do intimního života. Vzácné nejsou ani případy, kdy pacienti začnou trpět depresí nebo se jim rozpadne partnerský vztah,“ dodává specialistka.

Vymýtí se jako neštovice?

Řešením může být očkování. V Česku jsou k dispozici dvě vakcíny, Silgard a Cervarix. Ani ty však nechrání proti všem typům viru, ale proti nejčastějším a nejrizikovějším z nich. „Vědci se snaží vyvinout vakcínu, která by chránila proti devíti nejčastějším onkogenním papilomavirům a také těm, které způsobují genitální bradavice. Bylo by tak možné zabránit drtivé většině všech nebezpečných infekcí,“ říká Marek Petřáš, imunolog a specialista na očkování. Podle něj by tak teoreticky bylo možné lidské papilomaviry vymýtit stejně jako pravé neštovice.

Kdy očkovat

„Očkování má efekt vždycky, protože chrání proti několika typům papilomaviru. I když se žena už s jedním z nich setkala, bude chráněna proti dalším. Je velmi nepravděpodobné, že by žena byla infikována všemi typy, proti kterým se očkuje,“ vysvětluje imunolog Marek Petřáš. Lze také očkovat chlapce a muže. Budou chráněni proti poměrně vzácné rakovině penisu, konečníku a také nádorům krku a dutiny ústní, případně genitálním bradavicím. Navíc pokud se nechají očkovat, chrání své budoucí sexuální partnerky před rakovinou děložního čípku, pochvy a zevního genitálu.

Očkování proti papilomavirům u nás není hrazené, některé zdravotní pojišťovny na něj ale přispívají a hradí jednu dávku. Cena za tři dávky se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

18.11.2010 Instinkt


Zpět