CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Až 62 % dospělých to ignoruje

Pokud nás nic nebolí a cítíme se tělesně i duševně v pořádku, nemáme zpravidla potřebu chodit k lékaři. Čísla Ministerstva zdravotnictví České republiky dokazují, že tak uvažuje až 62 % lidí. Přitom právě preventivní prohlídky mohou odhalit závažná onemocnění a tolik nebezpečné zhoubné nádory. Mezi nejčastější patří zhoubná onemocnění tlustého střeva, prsu a děložního čípku.


Preventivní prohlídky u praktického lékaře nebo praktického gynekologa bychom v žádném případě neměli podceňovat. Naopak je třeba k nim přistupovat jako k plánování dovolené, kadeřníka či srazu s přáteli. Nemluvě o tom, že díky prevenci šetříme svůj čas i finance. Nemilosrdné statistiky nám bohužel ukazují, že většina z nás řeší problém až tehdy, když už je pozdě a nádorové onemocnění je ve stadiu velmi obtížně zvládnutelném. "Ačkoli ministerstvo zdravotnictví organizuje celoplošný screening těchto onemocnění hrazený z veřejného zdravotního pojištění, veřejnost této možnosti využívá jen velmi málo," uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a dodala: "Screeningem, tedy celoplošným organizovaným vyhledáváním bezpříznakových jedinců, kteří již mají přednádorové změny nebo časná stadia nádoru, můžeme významně snížit výskyt těchto zhoubných onemocnění a zmírnit utrpení mnoha lidí."

Nádorová onemocnění prsu – otazník

Screeningové vyšetření prsu doporučuje registrující praktický nebo ženský lékař jedenkrát za dva roky, od 45 let věku. Na základě doporučení lékaře je žena vyšetřena v některém z mamografických center. "Novinkou je zrušení horní věkové hranice," upozornila Dana Jurásková, ministryně zdravotnictví. V praxi to tedy znamená, že ženy jsou do screeningu zařazeny až do konce svého života. Smutné ovšem je, že mamografického vyšetření se v současné době účastní pouze 51 % žen (pro srovnání s EU – např. ve Švédsku je to 80 %). "Přitom ženy, které se na vyšetření dostavily, měly v 80 % pozitivních nálezů časné stadium onemocnění," upozornila Dana Jurásková a doplnila: "Tudíž i jejich šance na vyléčení byla veliká."

Kvalita našich screeningových mamografických center je na velmi vysoké úrovni. Dostupnost je ve všech regionech republiky a registrující lékař vždy pacientku vybaví příslušnou žádankou a odešle na akreditované pracoviště. "Chtěla bych upozornit, že pro ženy vyšetření představuje minimální zátěž a je prováděno na moderních přístrojích srovnatelných s ostatními státy Evropském unie," řekla MUDr. Markéta Hellerová, náměstkyně ministryně zdravotnictví pro léčebnou péči.

Nádorová onemocnění děložního hrdla – vykřičník

Ve výskytu karcinomu děložního hrdla zaujímá Česká republika přední místo v Evropě. Opět zhruba polovina žen ve věku 25-59 let preventivní gynekologické prohlídky zanedbává. Vyšetření je hrazeno zdravotními pojišťovnami jedenkrát ročně. "Rakovina děložního hrdla je jedním z mála nádorů, u něhož umíme najít již přednádorové stavy a ty poměrně účinně léčit," připomněla ministryně Dana Jurásková.

Na celoplošný screeningový program se vydávají nemalé finanční prostředky, které při správném využití přispějí k úspoře výdajů za nákladnou onkologickou léčbu. Registrující gynekolog pacientce odebere vzorek sliznice z oblasti děložního hrdla a odešle jej do akreditované cytologické laboratoře. Nepochopitelný zůstává důvod, proč ženy svého gynekologa pravidelně nenavštěvují a raději žijí v nejistotě. Bohužel si neuvědomují možné důsledky. Přitom tento typ zhoubného nádoru je velice častý a následky jeho rozvinutého stadia nejsou příliš pozitivní.

Nádorová onemocnění tlustého střeva a konečníku – povzdech

Porovnáme-li údaje Ministerstva zdravotnictví České republiky s údaji států Evropské unie ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku neboli kolorektálního karcinomu, prozrazují nám smutné prvenství. Ročně je tento zhoubný nádor diagnostikován u téměř osmi tisíc lidí a přibližně čtyři a půl tisíce pacientů na něj umírá. Tato čísla poukazují na nutnost prevence. Přesto pouhých 17 % osob z populace ve věku 50-80 let se zapojuje do screeningového programu a podstupuje test skrytého krvácení do stolice.

Každý z nás různě toleruje prohlídku kolonoskopem, ale díky této možnosti se významně zvyšuje možnost nádor zachytit včas. "Během posledních čtyř let byly díky screeningovému programu odstraněny polypy u více než osmi tisíc osob," uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a dodala: "Karcinom byl diagnostikován u téměř jednoho a půl tisíce pacientů, u kterých mohla být ihned zahájena intenzivní léčba s velmi příznivou prognózou. Proto byl celoplošný screening tohoto onemocnění zařazen do trojlístku preventivních protinádorových programů organizovaných ministerstvem zdravotnictví." Osobám ve věku od 50 do 54 let se doporučuje vyšetření na okultní krvácení v jednoročních intervalech. Vše spočívá v provádění kontrolních vyšetření na tzv. okultní (skryté) krvácení ve stolici. Od věku 55 let mají osoby bez příznaků možnost volby, tj. buď opakovaný test na okultní krvácení ve dvouletém intervalu, nebo jako alternativu mají možnost provedení screeningové kolonoskopie s možností zopakování vyšetření jednou za deset let.

Objednat se na tato vyšetření je možné u praktického či ženského lékaře. Test je velmi jednoduchý, bezbolestný a zvládne jej každý. Jestliže je výsledek pozitivní, následuje endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku – kolonoskopie. Případné odstranění přednádorových stadií (polypů) se provádí v gastroenterologických pracovištích.

Životní styl – základ zdraví

Je nesporné, že zdravý životní styl a správná životospráva přispívá k dobrému zdraví. Zdravý životní styl, tj. dostatek pohybu, relaxace a vhodná strava nám pomáhá upevnit zdraví. Zároveň je i nejlepší prevencí před nádorovými onemocněními. Preventivní prohlídky u lékaře by se měly stát samozřejmostí pro každého moderního člověka. Lékař vás při nich nejen důkladně vyšetří, ale zároveň se s ním můžete poradit o dalších otázkách, týkajících se vašeho zdraví.

Zajímavost závěrem – unikátní registr

Zhoubné novotvary jsou v České republice evidovány od konce 50. let 20. století. Díky této evidenci vznikl v roce 1976 Národní onkologický registr, ve kterém jsou sledována všechna hlášená nádorová onemocnění.

Registr, který je nepostradatelnou součástí komplexní onkologické péče v ČR, poskytuje souhrnné údaje pro statistické přehledy, epidemiologické studie a zdravotnický výzkum. Je zde vytvořena obrovská databáze kvalitních odborných informací, které jsou ceněny nejen v České republice, ale i v zahraničí. Málokterý stát Evropské unie se může pochlubit nepřetržitým, více než padesátiletým sledováním dat o onkologických onemocněních.

22.3.2010 Prosperita Madam Business


Zpět