CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Hlídejte si vlastní tělo!

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každý rok mu ve světě podlehne 250 tisíc žen. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V Česku se tato diagnóza týká více než 1000 žen ročně a více než 400 pacientek této nemoci podlehne.


Příčinou nemoci jsou lidské papillomaviry (HPV), přičemž nejvíce nebezpečné jsou zejména viry HPV 16 a HPV 18, které jsou zodpovědné asi za 70 % případů onemocnění. "Vznik rakoviny nezávisí na dědičných dispozicích, ženy se nejčastěji infikují onkogenními viry mezi 15. až 25. rokem života, přednádorové stavy nejčastěji diagnostikujeme u žen mezi 25. a 35. rokem a invazivní rakovinu nejčastěji mezi 30. a 60. rokem. Ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy a dívky. Spolehlivou ochranu proti HPV infekci nepředstavuje ani kondom," říká profesor Lukáš Rob z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Motol a 2. LF UK. Důležité jsou pravidelné kontroly u gynekologa, odběry cytologie a očkování proti rakovině děložního čípku.

Připojíte se?

Na www.cervicalcancerpetition.eu můžete podepsat petici STOP rakovině děložního čípku. Jejím cílem je získat v rámci Evropy jeden milion podpisů.

Aktivní ochrana

  1. Podmínkou vzniku nádoru je infekce rizikovým typem HPV. Dalšími rizikovými faktory jsou nízký věk začátku sexuálního života, střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.
  2. Jako v případě rozvoje jiných typů nádorů byl i u karcinomu děložního hrdla prokázaný negativní vliv kouření. Podíl používání hormonální antikoncepce zatím nebyl dostatečně prokázán.
  3. Očkování proti HPV je určeno dívkám a ženám od 9 do 26 let jako prevence karcinomu děložního hrdla (HPV 16 a 18), bradavic zevního genitálu (HPV 6 a 11) a přednádorových změn.
  4. Ideálně by očkování mělo být provedeno ještě před zahájením pohlavního života. Vakcinace je ale prospěšná i pro sexuálně aktivní ženy, které zatím nebyly nakažené žádným z typů HPV viru.

12.5.2010 Vlasta


Zpět