CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Rakovina čípku: před HPV viry kondom neochrání

Řešením je očkování a věrnost. Jenže nositelem HPV virů, které rakovinu způsobují, je až 80 procent sexuálně aktivní populace. Proto choďte na preventivní prohlídky.


Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě.

V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu více než 1000 žen a více než 400 pacientek této nemoci podlehne.

Příčinou nemoci jsou lidské papillomaviry (HPV), přičemž nejvíce nebezpečné jsou zejména viry HPV 16 a HPV 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 procent případů onemocnění.

"Vznik rakoviny nezávisí na dědičných dispozicích, ženy se nejčastěji infikují viry, které rakovinu způsobují, mezi 15. až 25. rokem života, přednádorové stavy nejčastěji diagnostikujeme u žen mezi 25. a 35. rokem a invazivní rakovinu nejčastěji mezi 30. a 60. rokem. Ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy a dívky.

Spolehlivou ochranu proti HPV infekci nepředstavuje ani kondom," říká profesor Lukáš Rob, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky v Motole.

Důležitá je zejména prevence, tedy pravidelné návštěvy u gynekologa spojené s odběrem cytologie a očkování proti rakovině děložního čípku. Díky jejich kombinaci lze výskyt onemocnění významně snížit.

Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku od 25. do 30. ledna 2010

"Věřím, že tato akce přispěje k lepší informovanosti českých žen a dívek o rakovině děložního čípku a možnostech, jak lze tomuto onemocnění účinně předcházet," říká předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier.

"Myslím, že nejdůležitější jsou informace, tzn. aby ženy v naší zemi, ale i v ostatních evropských zemích věděly, jak se chránit před rakovinou děložního čípku a využívaly všechny možnosti prevence," říká zástupce jednoho z českých členů Evropské asociace proti rakovině děložního čípku,  Ruth Tachezy. V rámci jednotlivých regionů Evropy přitom existují poměrně velké rozdíly ve výskytu onemocnění.

Každý rok je rakovina děložního čípku diagnostikovaná u 30 tisíc žen ve východní Evropě, zatímco v západní Evropě onemocní ročně 12 tisíc a v severní Evropě 5 tisíc žen. Také úmrtnost na rakovinu děložního čípku je 2 - 4krát vyšší u žen ve východoevropském regionu oproti západoevropskému.

26.1.2010 TN.cz


Zpět