CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Jak se bránit rakovině děložního čípku?

Touto chorobou v Čechách ročně onemocní více než tisíc žen a asi čtyři sta jich zemře. Víte ale, že teď už se mohou nechat očkovat i ženy do pětačtyřicet let?


Jak se proti HPV viru a případnému vzniku rakoviny děložního čípku bránit? Těšte se na dvě dobré zprávy. Ta první zní, že rakovinu děložního čípku včetně přednádorových změn lze velmi dobře diagnostikovat.

Pokud si každý rok zajdete na preventivní gynekologickou prohlídku, kterou vám hradí zdravotní pojišťovna, máte velkou šanci, že gynekolog díky laboratorním rozborům včas zjistí jakékoliv změny na čípku. A začne je léčit dřív, než se z nich vyvine rakovina. Padesátiprocentní úmrtnost a smutný fakt, že tento druh nádoru je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen, má na svědomí právě skutečnost, že ženy preventivní prohlídky často ignorují.

Druhou dobrou zprávou je skutečnost, že proti rakovině děložního čípku se můžete dát preventivně očkovat – a nehraje roli, jestli je vám dvacet let, nebo jste oslavila třeba čtyřicátiny.

Na českém trhu zatím existují dvě vakcíny: Silgard a Cervarix. Obě chrání proti vysoce rizikovým HPV virům typu 16 a 18, které způsobují vznik rakoviny děložního čípku, a oběma lze očkovat dívky a ženy ve věku 10 až 25 let – ideální je, pokud dívka ještě nezačala sexuálně žít, avšak i u sexuálně aktivních žen se dá tímto očkováním zabránit opakované infekci. Obě vakcíny se podávají ve třech dávkách.

Vakcína Silgard navíc chrání i proti genitálním bradavicím a přednádorovým změnám na zevních rodidlech a pochvě a nedávné klinické studie potvrdily, že funguje i u sexuálně aktivních žen mezi 27 a 45 lety. Očkovat se můžou i ženy, které již podstoupily konizaci – viry HPV se totiž můžete infikovat opakovaně.

Celý článek naleznete v časopisu Marie Claire 2/2010.

Na otázky časopisu Marie Claire odpovídal MUDr. Vladimír Dvořák, předseda ČGPS ČLS JEP:

Pokud ženě diagnostikují cytologické změny na čípku, znamená to, že již onemocněla rakovinou?

Neznamená. V naprosté většině případů tyto buněčné změny signalizují přednádorový proces, případně zánětlivý proces.

Jestliže žena onemocní genitálními bradavicemi, je to znak toho, že se tělo hůře vyrovnává s HPV viry, a je tedy více náchylná k rakovině děložního čípku?

Nejsou k dispozici žádná data, která by tuto teorii potvrzovala.

Jak ověřit, že gynekolog posílá preventivní stěry z čípku na rozbor do akreditovaného střediska, kde počínající změny bezpečně odhalí?

Můžete vznést dotaz ke své gynekoložce, do které laboratoře posílá cytologické preparáty, a potom si danou laboratoř zkusit najít v seznamu akreditovaných pracovišť. Tento seznam je vyvěšen na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR nebo na www.cervix.cz.

Jak je to s očkováním těhotných a kojících žen proti HPV viru?

Očkování těhotných žen se nedoporučuje. Nicméně ženy, které během klinických studií vakcínu v těhotenství obdržely, porodily děti, které neměly více vrozených vývojových vad než děti žen, jež očkovány nebyly. Vakcinace během kojení možná je.

Je šance, že by vakcínu proti viru HPV hradily zdravotní pojišťovny?

Záleží na finančních možnostech veřejného zdravotního pojištění. Plošná vakcinace by byla enormně nákladná. Myslím, že v dohledné době zůstane očkování proti HPV viru skvělou osobní investicí nebo investicí do zdraví svých blízkých.

3.3.2010 Marie Claire


Zpět