CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Pacientek s nádory přibývá

Rakovinných nádorů děložního hrdla v posledních letech v Plzeňském kraji přibylo. Přesto je nízký zájem o nejjistější prevenci, kterou je očkování. Gynekologové v kraji odhadují, že ve věkové kategorii do 25 let, pro kterou je očkování nejvhodnější, se nechalo očkovat jen deset procent žen.


Přitom očkování doporučují nejen gynekologové, ale i onkologové. „Neznám lepší investici za deset tisíc korun, než je očkování proti rakovině děložního hrdla, a to pro všechny ženy. Proočkovanost by měla být téměř stoprocentní ve věkové kategorii do pětadvaceti let,“ uvedl primář onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Jindřich Fínek.

Gynekolog Pavel Šíp, který má ordinaci v okrese Plzeň-sever uvedl, že z jeho pacientek ve věku do pětadvaceti let se nechala očkovat zhruba desetina pacietek. Podobný odhad má domažlický gynekolog Tomáš Budka.

Zájem je malý kvůli vysoké ceně vakcíny

Ten se svěřil, že po uvedení na trh byl zájem o očkování velký, ale jak se zmírnila reklama a pojišťovny na vakcínu už tolik nepřispívají, zájem opadl. „Cena vakcíny je hlavním důvodem, proč je zájem o očkování zatím malý,“ uvedl Šíp. Ten by proto doporučoval, aby stát každý rok očkování mladým dívkám zaplatil. Podle něj by asi půlmilardová investice ušetřila prostředky vynakládané na léčení rakoviny.

Na trhu jsou dvě vakcíny. Fínek doporučuje Silgard, protože na rozdíl od druhé varianty (Cervarix) chrání před čtyřmi typy papilovirů. Budka uvedl, že Silgard doporučuje pacientkám, které jsou mladší a Cervarix starším, u kterých se neobjevují bradavice na děložním hrdle a tudíž proti nim není třeba očkovat.

A jak to vypadá s nemocností v kraji? Zatímco v roce 2006, za který existují aktuální čísla, se zvýšil počet onemocnění rakovinou děložního hrdla na 308 z 274 v roce předcházejícím, počet úmrtí na tento typ rakoviny se snížil ze 120 v roce 2005 na 108 v roce následujícím. Podle doc. Fínka je hlavním důvodem to, že v loňském roce byl zaveden screening, což je plošné vyšetřování této choroby v gynekologických ordinacích, které hradí pojišťovny.

Plošné vyšetření by mohlo riziko onemocnění snížit

Optimistické odhady hovoří o tom, že screening by mohl snížit počet nádorů alespoň o osmdesát procent. „Díky screeningu více žen chodí včas na kontroly. A čím častěji chodí na kontroly, tím se zachytí víc nádorů v raném stádiu, takže jsou velice dobře léčitelné,“ vysvětlil Fínek. Jak dále uvedl, přibližně třetina žen ale přichází v pokročilém stádiu nádoru, kdy je naděje na vyléčení mnohem nižší.

„Když se žen zeptáte, kdy byly naposledy na vyšetření, ony často řeknou po porodu nebo třeba před dvanácti lety,“ vylíčil Fínek a dodal, že u žen, které přijdou včas, je léčitelnost téměř stoprocentní. Předpokladem podle Fínka je, aby chodily každý rok na kontrolu. Ani v tomto případě podle něj sice není zaručené, že rakovinou děložního hrdla neonemocní. „Ale pokud by jí onemocněly, nádor roste tak pomalinku, že se zachytí v raném stádiu a vyléčení je pravidlem,“ uvedl Fínek s tím, že je možné, že se na děložním hrdle udělá malý nádorek, ale ten nikam neprorůstá. „To znamená, že se nedostane k cévám, takže nemůže nikam metastázovat. Nechci následnou operaci snižovat, ale je to de facto kosmetický zákrok na děložním hrdle. Takže když se tam nádor najde, je operativně vyléčitelný v 98 procentech,“ doplnil onkolog.

Ročně zemře 400 žen

Na rakovinu děložního hrdla zemře v Česku ročně čtyři sta žen. Nejrizikovější skupinou jsou ty, které začínají brzy se sexuálním životem, střídají partnery nebo kouří. Virus ale útočí i na matky s vyšším počtem porodů.

Velkým problémem v gynekologických nálezech žen jsou i nádory děložního těla, kterých rok od roku přibývá. „Pokud ženy sníží svoji hmotnost zejména v menopauze, tak budou mít méně nádorů dělohy i prsu,“ doporučil Fínek.

19.9.2009 Mladá fronta DNES - Plzeňský kraj


Zpět