CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Screening pomáhá v boji proti rakovině děložního čípku

Česká republika se v Evropě řadí k zemím s vysokým výskytem rakoviny děložního čípku. Tuzemští lékaři ročně odhalí toto onemocnění u víc než tisícovky žen, a proto je velice důležitá prevence. Na semináři odborníků vyzvala k vakcinaci žen nepřímo českou vládu i bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.


Na rakovinu děložního čípku zemře v Česku každých dvacet hodin jedna žena, ročně jich je čtyři sta. Alarmující počet úmrtí má nyní snížit plošné vyšetřování - tzv. screening.

Strašákem všech žen je tzv. papilomavirus. Když infikuje jejich děložní hrdlo, může i po víc než deseti letech vybujet v nebezpečný nádor. České ženy napadá dvakrát víc než ty v západní Evropě - v těle ho má až 80 % dospělých.

Nejrizikovější skupinou jsou ty, které začínají brzy se sexuálním životem, střídají partnery nebo kouří. Virus ale útočí i na matky s vyšším počtem porodů. Zabránit mu přitom můžou preventivní návštěvy u gynekologa. Podle Lukáše Roba z gynekologicko-porodnické kliniky v Motole jsou největší problémovou skupinou ženy mezi pětatřicátým a pětapadesátým rokem.Od loňského roku byl v Česku zaveden tzv. screening. Jedná se o plošné vyšetřování této choroby v gynekologických ordinacích, které hradí pojišťovny. "Pomocí screeningu lze snížit počet nádorů alespoň o 80 %," tvrdí předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Proti nákaze papilomaviry je od roku 2006 možné se nechat očkovat. Důležité je to hlavně pro teenagery. Prevenci rakoviny děložního čípku celosvětově podporuje i bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. "Všechny se bojíme rakoviny. Zdá se mi hrozně důležité s tím něco dělat," řekla Čechoameričanka. Světová zdravotnická organizace doporučuje zařadit očkování do povinných, jako je např. černý kašel nebo tyfus.

25.7.2009 www.ct24.cz


Zpět