CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Ženské záležitosti aneb proč nepodceňovat gynekologickou prevenci

Nebaví vás chodit na preventivní prohlídky, když vám přece nic není? Přesto byste měla navštívit gynekologa alespoň jednou za rok, protože zejména zanedbání tzv. onkologické cytologie by se vám mohlo opravdu vymstít. Důležitá je i prohlídka prsou, vždyť právě rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u nás. A na rakovinu děložního čípku umírá každý rok zbytečně přibližně 500 žen.


Cytologie je důležitá

Návštěva ženského lékaře či lékařky nebývá nám ženám právě příjemná, to je jasné. Na to ale musíte při prevenci zapomenout. „Většina i těch nejzávažnějších onemocnění, které ženu mohou potkat, se navenek nijak neprojevuje," varuje MUDr. Vladimír Mulač, člen Svazu soukromých gynekologů České republiky. Žena o nich zkrátka neví a poznat je může pouze ošetřující gynekolog poté, co provede různá vyšetření - ať už jde o vyšetření pohmatem, pohledem či v gynekologických zrcadlech. Nejdůležitějším vyšetřením, na které má každá žena, pojištěná u kterékoli zdravotní pojišťovny, nárok, je tzv. onkologická cytologie neboli stěr z čípku děložního. „To je vyšetření, při kterém se z povrchu čípku setře vrstvička buněk. Buňky se natřou na mikroskopické sklíčko a vše se odešle do cytologické laboratoře. Cytolog v laboratoři dokáže z životních projevů buněk usoudit, zda se v jejich nitru neodehrává něco, co by v budoucnu mohlo vyústit v přednádorový, nebo dokonce v nádorový stav na čípku," upozorňuje MUDr. Mulač. Změny na čípku probíhají relativně pomalu, vývoj zhoubného nádoru trvá minimálně rok, ale někdy i pět let. „V tomto období máme možnost se přesvědčovat opakovanými vyšetřeními o tom, jaký přesně nález na čípku je, a pacientku začít léčit."

Stará se i pojišťovna

Od doby, kdy se cytologické vyšetření stalo běžně dostupným pro všechny ženy, se snížil počet úmrtí na rakovinu děložního čípku o 70 procent. To, kdy jít ke gynekologovi na prevenci, si ale musí každá žena hlídat sama, i když v poslední době sledují i zdravotní pojišťovny, zda jejich klientky nad 15 let na prevenci dochází. Pokud zjistí, že u nich není po dobu dvou let vykazován kód preventivní gynekologické prohlídky, upozorní ženu osobním dopisem na všechna možná rizika a doporučí absolvovat preventivní prohlídku.

Podle MUDr. Vladimíra Mulače se informovanost o nezbytnosti preventivních gynekologických prohlídek postupně zvyšuje. „Většina žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo kolem přechodu hormonální substituční léčbu, automaticky ke gynekologovi chodí. Bohužel některé ženy po padesátce začnou mít dojem, že na nich už vůbec nezáleží, a když je nic nebolí, nepotřebují jít ani k lékaři. To je tragický omyl, protože druhý z vrcholů zhoubných nádorů v oblasti zevního i vnitřního genitálu je právě v období po padesátce, a proto je nutné, aby byly právě tyto ženy sledovány." Takže pokud si říkáte: „Já tam radši nepůjdu, ještě by mi doktor něco našel," děláte hrubou chybu. Pouze včasný nález z preventivního vyšetření umožní ve většině případů snadnou a rychlou léčbu.

Očkování pomůže

V České republice, stejně jako v celé západní Evropě, se začalo s očkováním proti virům, které způsobují rakovinu deložního čípku, 5. prosince 2006. Za dva roky si o očkování řeklo zhruba 66 000 žen. „Ve srovnání s tím, kolik lidí se nechalo naočkovat v celé Evropě, je to hodně, ale pro nás gynekology je to stále zoufale málo," uvádí MUDr. Mulač. S papilomaviry, které onemocnění způsobují, se může člověk setkat opakovaně a také se jich může díky vlastní imunitě zbavit, ale pokud je očkován, je chráněn před každou další infekcí ve svém životě.

Očkování, které vyjde zhruba na 10 000 korun, je nejvhodnější pro mladé dívky, které ještě nezačaly se sexuálním životem. „Doposud platí pro vakcinaci věkové doporučení 9-26 let. Očkovat se však mohou nechat i ženy starší a v nejbližší době má být zveřejněna poslední fáze výzkumu, jenž se týká tvorby protilátek a funkce vakcíny, která posune doporučované věkové rozmezí až na 45 let," vysvětluje gynekolog Vladimír Mulač.

Přenašeči jsou muži

Papilomaviry se přenášejí mimo jiné při pohlavním styku a jejich přenašeči jsou muži, proto by se měli nechat očkovat i mladí chlapci. „Naprosto ideální by bylo, kdyby se nechali naočkovat všichni kluci před zahájením sexuálního života. Chránili by tak nejen své budoucí partnerky, ale také sami sebe, protože stejný virus, který způsobuje rakovinu deložního čípku, vyvolává u mužů velice závažná nádorová onemocnění - karcinom penisu a konečníku. „Ke mně do ordinace jich však zatím chodí velmi málo. Kéž by se to rozkřiklo a rodiče by byli ochotni investovat i do očkování pro chlapce," přeje si gynekolog Vladimír Mulač.

Cervarix vs. Silgard

Proti rakovině deložního čípku se očkuje buď u pediatra (v případě dětí), nebo u gynekologa. „Osobně jsem pro to, aby toto očkování prováděli i u dětí spíše ženští lékaři, protože se v této oblasti lépe orientují. Mohou také mamince děvčete nebo chlapce doporučit jednu ze dvou vakcín, které jsou na našem trhu. Obě jsou stejně finančně náročné, ale jinak je mezi nimi značný rozdíl. Vakcína Silgard zabraňuje nejen rozvoji rakoviny deložního hrdla, ale účinkuje i proti tzv. kondylomatům, což jsou genitální bradavice, velice nepříjemné kožní výrůstky, které brání v sexuálním životě a jen těžko se odstraňují. Zato druhá vakcína, Cervarix, chrání pouze proti rakovině deložního hrdla. Očkování obou druhů vakcín se podává ve třech dávkách. Zda bude nutné preočkovaní, ještě nebylo stanoveno. Očkujeme teprve dva roky, a tak zatím nevíme, jak se budou protilátky chovat. Zřejmě ale bude nutné přeočkovávat po 10 až 15 letech," připouští MUDr. Mulač.

Jak přispívají pojišťovny

Gynekologové doporučují všem zdravotním pojišťovnám, aby na očkování proti rakovině děložního čípku přispívaly. Jedna vakcína stojí 3300 korun a musíte ji dostat třikrát. Očkování vás tak vyjde na necelých 10 000 korun. Příspěvky pojišťoven se ale liší.

Název pojišťovny Výše příspěvku Komu Bližší informace
Všeobecná zdravotní pojišťovna 1500 Kč (tj. 500 Kč na každou očkovací dávku) dívkám ve věku 13 až 18 let www.vzp.cz
Vojenská zdravotní pojišťovna 2500 Kč dívkám ve věku 13 až 19 let www.vozp.cz
Hutnická zaměstnanecká pojišťovna 500 Kč, nebo 1500 Kč na dítě, jsou-li oba rodiče pojištěnci HZP: rodiče mohou na dítě převést své příspěvky na očkování, tedy až 3000 Kč dívkám do 17 let www.hzp.cz
Oborová zdravotní pojišťovna 1500 Kč (dívkám do 20 let) / 500 Kč (dívkám nad 20 let) dívkám ve věku do 20 let / nad 20 let www.ozp.cz
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda až 5000 Kč dívkám ve věku 12 až 18 let www.zpskoda.cz
Zdravotní pojišťovna Metal-Alliance až 4000 Kč dívkám od 12 do 17 let www.zpma.cz

Intimní hygiena

Při preventivní gynekologické prohlídce by vás lékař měl poučit i o vhodné intimní hygieně, zvláště pokud trpíte na četné kandidózy nebo výtoky.

  1. Na intimní partie nikdy nepoužívejte mýdlo, ideální je obyčejná voda nebo speciální produkty pro intimní hygienu, které napomáhají udržet přirozené pH v této oblasti.
  2. Trpíte-li na kvasinkové infekce, noste bavlněné spodní prádlo a vyhýbejte se příliš těsným kalhotám.
  3. Na intimní partie nikdy nepoužívejte parfémované či dezodorační prostředky, i když TT řada kosmetických firem tyto deodoranty vyrábí a doporučuje.
  4. Během menstruace si vyměňujte vložky či tampony minimálně třikrát denně, a to i při slabším průběhu.
  5. Po stolici se zásadně očišťujte pohybem ruky zepředu dozadu, nikdy naopak, aby nedošlo k zanesení střevní flóry do pochvy.

Rakovina prsu - strašák českých žen

Při každoroční gynekologické prohlídce se bude gynekolog zajímat i o vaše prsa. Pokud sama v prsou zjistíte jakoukoli sebemenší změnu, ihned ho o tom při prohlídce informujte. Rakovina prsu je nádorové onemocnění, na které se u nás nejvíce umírá. Čím to je? „Na zvyšování počtu karcinomu prsu u nás má vliv prostředí, ve kterém žijeme. Neustále jsme vystavováni různým druhům záření, jsou tu i chemické a hormonální vlivy. Říká se například, že ideální ochranou proti karcinomu prsu by bylo, kdyby ženy vůbec nerodily, ale to pochopitelně nejde," říká MUDr. Mulač a pokračuje: „Dnes už víme, že velká část nádorů v prsu je geneticky podmíněna. Na pozoru by se tedy měly mít především ty ženy, jejichž matka nebo babička nádor měla."

Naučte se samovyšetření

Každá zdravotní pojišťovna disponuje letákem, který přesně popisuje, jak samovyšetření prsu provádět. „Úplně postačí, když si žena prsa vyšetří jednou za tři měsíce, nejlépe v první polovině menstruačního cyklu, kdy prsní žláza podléhá nejmenším hormonálním změnám, a v prsu je tedy možné vyhmatat i ty nejmenší nepravidelnosti," radí gynekolog Vladimír Mulač. Výhodou samovyšetření je, že žena svá prsa dobře zná, a díky tomu si může povšimnout i drobných změn ve struktuře tkáně. Pokud narazí na cokoli, co se jí nezdá, musí okamžitě navštívit gynekologa anebo senologa. Senologie je dnes samostatný lékařský obor, zabývající se chorobami prsu, se zaměřením na problematiku karcinomu mléčné žlázy.

Ženám nad 40 let lékaři doporučují jednou za dva až tři roky mamografické vyšetření, u mladších žen se zpravidla dělá jen ultrazvuk. Na základě ultrazvukového vyšetření se odborník rozhodne, jak postupovat dál. Kromě prsů samotných se musejí hlídat i podpažní jamky, kde normálně nemá být hmatné vůbec nic. „Pokud se v prsu něco odehrává, začnou být pod paží hmatné mízní uzliny. V takovém případě se žena musí okamžitě odebrat k lékaři." Pokud žena v prsu na něco narazí a pokud se potvrdí, že jde o zhoubný nádor, bývá téměř vždy pozdě. „Nádor o velikosti jednoho centimetru dokáže dělat vzdálená ložiska kdekoliv po těle - do jater, do mozku, do kostí nebo do páteře," líčí smutnou pravdu MUDr. Mulač. V mnoha případech to ale zhoubné nádory nebývají, často jde o drobné cysty nebo tukové bulky. Pokud tedy v prsu na něco narazíte, nepropadejte panice a v klidu se objednejte k lékaři. Instruktážní video k samovyšetření prsou najdete například na www.mamo.cz.

20.3.2009 Puls


Zpět