CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Hvězda reality show Jade Goodyová podlehla rakovině

Jade Goodyová, hvězda reality show Celebrity Big Brother, kterou v posledních týdnech proslavil medializovaný boj s rakovinou děložního čípku, v neděli časně ráno zemřela ve svém domě v Essexu na jihu Anglie. Oznámil to její agent Max Clifford.


Sedmadvacetiletá Angličanka po sobě zanechala dva syny předškolního věku. Proslavila se v roce 2002 v reality show Big Brother.

O čtyři roky později v další britské reality show Celebrity Big Brother zaútočila rasistickými poznámkami na indickou herečku Shilpu Shettyovou. Diváci ji okamžitě vyřadili ze soutěže při příštím zúčtování.

Jade Goodyová (zdroj: wikipedia.org)

Boj proti rakovině děložního čípku

Loni se o Goodyové začalo psát znova. Lékaři u ní diagnostikovali rakovinu děložního čípku. Ovšem pozdě. Provedli sice okamžitou hysterektomii (vynětí dělohy), ale chemoterapie vůbec nezabrala a rakovina se rychle začala šířit tělem.

Po novém roce napadla játra, střeva a později i mozek. Posledních pár dní trávila Goodyová čas se syny v domě v Upshire, kde zemřela. "Moje nádherná dcera už je v míru a pokoji,“ oznámila světu v neděli ráno její matka Jackiey Buddenová.

Poslední týdny života Goodyová svůj zápas s bolestivou chorobou medializovala. Z řady exkluzivních fotoreportáží, rozhovorů, filmových záběrů a intimních knižních zpovědí získala na honorářích několik miliónů liber, jimiž zajistila své syny – pětiletého Bobbyho a čtyřletého Freddieho.

Média sledovala každý výrok a krok Goodyové, včetně návštěv u lékaře. K jejímu příběhu se vyjadřoval dokonce i premiér Gordon Brown. Goodyová uvedla na trh vlastní parfém, vydala životopisy a knížku o dietách.

Ještě koncem února se provdala za jednadvacetiletého Jacka Tweeda, s nímž byla v reality show.

22.3.2009 Zpravodajství ČTK


Zpět