CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Pozvánky zabraly, na prevenci proti rakovině chodí víc lidí

V Česku oproti loňsku roste počet preventivních vyšetření zaměřených na nejčastější druhy rakoviny. Uvádějí to zdravotní pojišťovny. Za nárůstem jsou podle nich pozvánky, které lidem chodí do schránek od ledna letošního roku.


Data k počtu preventivních prohlídek v úterý zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Podle ní v lednu a únoru letošního roku přišlo na vyšetření mamografem o 20 procent více žen než loni touto dobou. O 27 procent více klientů se pak nechalo vyšetřit ve spojení s prevencí proti rakovině tlustého střeva a konečníku a o dvě procenta více žen využilo prevenci proti rakovině děložního čípku.

Celkem tyto nárůsty ukazují, že zatímco loni se v prvních dvou měsících roku nechalo preventivně vyšetřit 340 513 klientů VZP, letos to bylo 380 627.

VZP si toto navýšení spojuje s kampaní, kterou ministerstvo zdravotnictví představilo na konci loňského roku. "Můžeme předvídat, že část lidí přišla na prevenci kvůli dopisu nebo proto, že se o prevenci a kampani více psalo," řekl náměstek ředitele VZP Petr Honěk. "Jediným faktorem, který oproti loňsku letos v lednu a únoru mohl působit, bylo adresné zvaní. Nic jiného se meziročně nezměnilo," dodal.

7.5.2014


Zpět