CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Výskyt rakoviny děložního čípku ve Velké Británii se díky screeningu snížil o polovinu

Nejnovější statistiky britské organizace Cancer Research UK ukazují, že proti rakovině děložního čípku lze úspěšně bojovat.


Ženy ve Velké Británii mají nyní poloviční pravděpodobnost, že u nich bude diagnostikována rakovina děložního čípku, než v roce 1988, kdy byl v zemi zahájen celonárodní program cervikálního screeningu. V roce 1988 bylo s tímto nádorem diagnostikováno 16 žen ze 100,000 žen v populaci, zatímco dnes je to jen 8 žen ze 100,000. Na konci 80. let bylo ve Velké Británii každoročně diagnostikováno na 4800 žen s rakovinou děložního čípku. Nyní, po dvaceti letech screeningu, je s tímto onemocněním každoročně diagnostikováno jen asi 2700 žen.

Před zahájením celonárodního cervikálního screeningu byla rakovina děložního čípku šestým nejčastějším typem rakoviny u britských žen. O dvacet let později je tento typ rakoviny na 13. místě, a to zejména díky screeningu.

Sara Hiomová z Cancer Research UK potvrdila: "Tyto statistiky jsou přesvědčivým důkazem toho, jak účinně dokáže cervikální screening zabránit výskytu onemocnění a zachraňovat životy. Screeningové programy fungují tak, že zachytí časné změny na děložním hrdle dříve, než se mohou rozvinout v nádorové onemocnění."

Zaznamenán byl i značný pokles úmrtnosti na rakovinu děložního čípku. Před 20 lety umíralo ve Velké Británii na toto onemocnění každoročně přes 2000 žen, zatímco v roce 2006 to bylo jen 921 žen. Rakovina děložního čípku už tak u britských žen není mezi 20 nejčastějšími příčinami úmrtí na nádorové onemocnění.

Z nejnovějších průzkumů však vyšlo najevo, že ženy už se cervikálního screeningu neúčastní v takové míře jako dříve. Největší pokles účasti byl zaznamenán u věkové skupiny 25-34 let. Sara Hiomová dodala: "Ačkoli rakovina děložního čípku už nepatří mezi 10 nejčastějších typů rakoviny, stále je druhým nejčastějším typem rakoviny u žen do 35 let. Je zcela zásadní, aby se ženy dostavily na screeningové vyšetření, jakmile obdrží pozvánku* od svého praktického lékaře - může jim to zachránit život. Jsou-li známky onemocnění zachyceny v raném stadiu, léčba je jednoduchá a účinná."

* Ve Velké Británii, narozdíl od ČR, funguje systém zvaní žen na screeningová vyšetření. (Pozn. překl.)

24.2.2009 Tisková zpráva Cancer Research UK


Zpět