CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Vyšetření stěru z děložního čípku: možné využití při detekci rakoviny vaječníků a dělohy?

Výsledky předběžné americké studie naznačují, že DNA přítomná ve vzorcích odebraných při rutinním stěru z děložního čípku by se možná dala využít při detekci zhoubných nádorů vaječníků a děložní sliznice.


Za účelem cytologického vyšetření stěru z děložního čípku je při gynekologickém vyšetření pomocí malého kartáčku odebírán vzorek buněk děložního hrdla. V některých případech je cytologické vyšetření doplněno vyšetřením odebrané DNA, které potvrdí či vyvrátí přítomnost lidského papilomaviru – známého původce vzniku karcinomu děložního hrdla (rakoviny děložního čípku).

Vědci z Johns Hopkins Medical Institutions v americkém Marylandu rozšířili testy DNA, které se v USA již používají v rámci cervikálního screeningu, a zaměřili se na takové změny v DNA, které jsou specifické pro rakovinu vaječníků a rakovinu děložní sliznice; předpokladem bylo, že takto pozměněné buňky doputují až k děložnímu čípku, kde jsou během gynekologického vyšetření odebrány spolu s ostatními buňkami.

Vyšetření dokázalo odhalit všech 24 žen, u kterých se později vyskytla rakovina děložní sliznice, a 9 z 22 žen, které později onemocněly rakovinou vaječníků.

Navzdory nízké detekční míře vědci tvrdí, že tento test je tím nejlepším, co lze dnes nabídnout v diagnostice rakoviny vaječníků, neboť toto zhoubné onemocnění lze jen stěží odhalit v časném stadiu, a v pozdějších stadiích je jen obtížně léčitelné.

Rakovina děložní sliznice je obecně diagnostikována v časnějším stadiu než rakovina vaječníků, neboť její příznaky jsou specifičtější (např. vaginální krvácení).

Významným poznatkem je i to, že vyšetření nedalo ani v jednom případě „falešně pozitivní výsledek“ – tzn. že u žádné zdravé ženy nebyl chybně diagnostikován zhoubný nádor.

Dr. Jacqui Shawová z britské Leicesterské univerzity (University of Leicester) konstatovala: „Výsledky této předběžné studie jsou velmi povzbudivé. Možná, že národní program cervikálního screeningu by někdy v budoucnosti mohl být rozšířen o screening rakoviny vaječníků a rakoviny děložní sliznice. Nápad s testováním přítomnosti buněk pocházejících z nádorů vaječníků či dělohy v odebraném vzorku buněk z cytologického vyšetření je opravdu originální a tato malá studie ukázala, že popsaná metoda detekce by se možná někdy v budoucnu dala využít.“

Dr. Shawová však upozornila, že výzkum je teprve v počátcích: „Dalším krokem bude uskutečnit větší studie, které poskytnou spolehlivější údaje o tom, jak přesně dokážou takové testy odhalit uvažovaná nádorová onemocnění. Bude také zajímavé zabývat se tím, zda se výsledky testu zpřesní, bude-li analyzován větší počet genů; zvláště to platí pro rakovinu vaječníků, o které je dobře známo, že časná diagnostika je nesmírně obtížná.“

Reference

  1. Kinde, I., Bettegowda, C., et al. (2013). Evaluation of DNA from the Papanicolaou test to detect ovarian and endometrial cancers Science Translational Medicine DOI: 10.1126/scitranslmed.3004952

10.1.2013 Cancer Research UK


Zpět