CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Ve Velké Británii bude Cervarix (společnosti GSK) nahrazen v očkovacím programu Silgardem (Gardasil, společnosti MSD)

Agentura Reuters zveřejnila 24. listopadu 2011 zprávu, že ve Velké Británii se přestane používat vakcína Cervarix (společnosti GSK) a od září 2012 budou lékaři dívkám nabízet Silgard (Gardasil, MSD).


To posílí pozici očkovací látky Silgard, která se v UK aplikuje pod názvem Gardasil, na světových trzích v oblasti prevence infekce lidskými papilomaviry, které mohou způsobit rakovinu děložního hrdla (čípku).

Ministr zdravotnictví Velké Británie prohlásil, že tomuto rozhodnutí předcházelo výběrové řízení, kde hrál podstatnou roli poměr nákladů ku prospěchu vakcinace. Podle ministra zdravotnictví je důležité poskytnout co nejširší ochranu. Obě vakcíny jsou účinné proti vysoce rizikovým kmenům lidských papilomavirů (HPV 16 a 18) vyvolávajících v určitých případech karcinom děložního hrdla, ale Silgard (Gardasil) chrání navíc proti dalším dvěma typům (HPV 6 a 11), které jsou původci velmi nepříjemných genitálních bradavic, a navíc působí další změny v organizmu (například papilomatózu hrtanu a další vzácnější onemocnění). Silgard (na rozdíl od Cervarixu je určen i pro chlapce).

Cervarix je účinný pouze proti dvěma typům HPV, tedy nikoli proti typům 6 a 11.

Vládní zmocněnec pro vakcinaci, David Salisbury, zdůraznil, že přehodnocení doporučení volby vakcíny předcházel rozsáhlý rozbor současné situace se zohledněním nových vědeckých poznatků a Silgard se stal proto vítězem. Nejde však o zásadní změny na celkové strategii prevence proti infekci HPV, řekl Salisbury.

V rámci britského programu je očkování proti HPV nabízeno všem dívkám ve věku 12 až 13 let, se záchytným programem do 18 let.

Silgard (Gardasil) chrání proti dvěma kmenům viru HPV, které způsobují více než 70 procent případů rakoviny děložního čípku a dvěma kmenům, které způsobují 90 procent genitálních bradavic.

Cervarix, od britského výrobce GSK, byl vybrán v roce 2008, kdy již zazněla z mnoha stran kritika tohoto rozhodnutí, které bylo založeno pouze na ceně vakcíny. Kritici tvrdí, že Silgard (Gardasil) měl být zvolen od samého počátku očkovacího programu.

GSK prohlásil, že Cervarix zůstane dostupný po celém světě.

Prodeje vakcín by mohly umožnit přístup k vakcinaci i v rozvojových zemích za předpokladu dohody s výrobci o cenách očkovacích látek. 

26.11.2011 Reuters


Zpět