CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Počty lidí s rakovinou rostou, s penězi na léčbu je to horší

Onkologických pacientů letos přibude o deset procent a tomu by měl odpovídat i objem úhrad za léčbu od zdravotních pojišťoven. Ty ale plánují, že platby nemocnicím naopak sníží. "Pojišťovny dávají centrům zálohy na úrovni loňska, takže už letos nedostávají všichni pacienti nejvhodnější péči," řekl ČTK předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. Podle něj by politici měli stanovit priority, aby na drahou péči bylo peněz dost.


Počty pacientů léčených cílenou ("biologickou") léčbou i náklady vzrostly mezi roky 2007 a 2010 asi 2,9krát. Lidí s rakovinou, včetně těch, kteří budou potřebovat nákladnou moderní léčbu, však bude nadále přibývat. "Počty pacientů rostou rychleji než náklady na ně. Mezi lety 2009 a 2010 stouply počty pacientů o devět procent, náklady o sedm procent," uvedl prof. Vorlíček.

Letos podle propočtů onkologů bude 7125 nově zjištěných případů rakoviny prsu, 8573 rakoviny tlustého střeva a konečníku, 6785 rakoviny plic a 3389 rakoviny ledvin. U těchto typů rakoviny přibývá ročně pacientů o dvě až čtyři procenta, celkové počty pacientů (léčí se i pacienti odhalení v předchozích letech) o pět až sedm procent.

"Úhrada je na úrovni, která nás do jisté míry limituje a limitovat bude i v budoucnu," potvrdila VZP. Podle ní je nutno hledat vnitřní úspory v systému péče jako celku, například přeskupením peněz a stanovením priorit. VZP souhlasí s požadavkem onkologů, aby politici rozhodli, zda mají pojišťovny dál hradit pacientům levné léky, nebo si je pacienti zaplatí, a tak pojišťovny budou mít na drahou léčbu.

Další informace

25.8.2011 Zdroj: ČTK, ČOS ČLS JEP


Zpět