CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Nebezpečí pouze pro ženy

V lepším případě ohrožuje karcinom děložního čípku plodnost, v horším bere život. Tisícovka českých tragédií ročně však stále nepřiměla mnoho našich žen, aby se o sebe lépe staraly.


Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Zatímco nádor prsu v malém procentu postihuje i muže, zhoubné onemocnění dělohy je samozřejmě pouze ženskou záležitostí. A ještě v něčem je tento karcinom výlučný: jedná se o jediný nádor, proti němuž existuje už několik let očkování. Přesto je podle posledních odhadů u nás proočkováno pouze 12 % dívek a žen.

Může za to virus

Rakovinu děložního čípku způsobuje lidský papilomavirus (HPV - Human Papillomavirus), jejž si mezi sebou muži a ženy předávají jakoukoliv pohlavní aktivitou při těsném kontaktu kůže na kůži s nakaženým partnerem. „Jelikož je HPV vysoce nakažlivý, stačí se s ním setkat jen jednou. Je proto pravděpodobné, že sexuálně aktivní ženy i muži se v průběhu života některým z typů HPV nakazí,“ říká MUDr. Miriam Schejbalová, Ph. D., odborná lékařka Očkovacího centra Avenier. Existuje přes sto typů těchto virů, asi 40 z nich postihuje oblast pohlavního ústrojí. Některé z nich jsou méně nebezpečné, jiné naopak vysoce rizikové - ty způsobují vznik abnormálních buněčných změn na děložním čípku a mohou vést až k rozvoji rakoviny. Hlavní vysoce rizikové jsou typy 16, 18, 31, 33 a 45. Málo rizikové HPV viry s čísly 6 a 11 mají na svědomí především rozvoj genitálních bradavic.

„Dívky mohou přijít do kontaktu s HPV viry velmi brzy, dokonce už před prvním pohlavním stykem. Infekce přitom může v těle přetrvávat několik let bez jakýchkoliv příznaků,“ upozorňuje prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. Ne každá nákaza virem ale znamená vznik onemocnění. Jak doplňuje doktorka Schejbalová, organismus se často pomocí své přirozené obranyschopnosti dokáže očistit od viru sám. Nevybuduje si ale přitom trvalou imunitu, jako by to bylo v případě vakcinace, takže se žena může kdykoliv znovu nakazit. Je proto vhodné začít s prevencí co nejdříve. „Přednádorové stavy rakoviny děložního čípku mnohdy diagnostikujeme u velmi mladých žen, které teprve plánují založit vlastní rodinu. Pokud by tyto ženy měly dříve možnost být očkovány, pravděpodobně by se tomuto onemocnění vyhnuly,“ je přesvědčen profesor Rob.

Začít už u dětí

V počtu případů onemocnění karcinomem děložního čípku jsme na tom podobně špatně jako Albánie, Rumunsko nebo Bosna a Hercegovina. „To velice kontrastuje s naším světovým prvenstvím, co se týče minimální úmrtnosti novorozenců,“ hodnotí situaci MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů. Právě ordinace dětských lékařů by podle ní měly hrát zásadní roli při edukaci o výhodách očkování, které je spolu s pravidelnými lékařskými prohlídkami nejlepší formou prevence rakoviny děložního čípku.

Aby byla vakcína, sestávající ze tří dávek, účinná s co největším efektem, musí být žena v okamžiku očkování bez přítomnosti infekce HPV i bez předrakovinných změn. Protože se virus přenáší při pohlavních aktivitách, lze takovou situaci zajistit pouze u populace velmi mladých dívek, které ještě pohlavně nežijí. Očkovat dívky by tedy měli pediatři, případně gynekologové, pokud k nim dospívající chodí od 15 let na prohlídky.

Řada odborných lékařských společností volá po zavedení plošného očkování proti HPV viru, petici podepisují i rodiče dětí. Zatím je však nutné si toto očkování hradit. Jelikož se jedná o nejdražší vakcínu ze všech, které jsou na našem trhu (tři dávky stojí kolem 6 tisíc korun), snaží se některé zdravotní pojišťovny svým klientkám na vakcíny alespoň částečně přispívat.

Každých osmnáct minut

Zhruba 630 milionů lidí na světě je nakaženo virem HPV, jedná se tedy o nejčastější, pohlavně přenášenou infekci. Ročně podlehne rakovině děložního čípku 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na tuto zákeřnou nemoc umírá jedna žena každých 18 minut. V České republice si smutnou diagnózu vyslechne každý rok více než 1000 žen a přes 400 pacientek nemoci podlehne. Na pravidelné gynekologické prohlídky chodí pouze polovina Češek.

Očima lékaře...

MUDr. Jiřího Slámy, Ph. D., z Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice

V jakém věku je nejlepší provést očkování proti HPV viru?

Ideálně ve 12 až 13 letech. Například ve Velké Británii je v současné době zavedeno plošné očkování všech dívek ve 12 letech. Argumentem pro očkování velmi mladých dívek je i fakt, že v této věkové kategorii vede vakcinace k tvorbě enormně vysokých hladin protilátek ve srovnání se staršími dívkami. Proto lze očekávat, že pokles hladin takových protilátek bude výrazně déle trvat než při očkování v pozdějším věku a že tedy ochranný efekt vakcíny bude delší. Pouze při systematickém očkování ve skupině velmi mladých dívek lze dosáhnout do budoucna razantního snížení výskytu rakoviny děložního čípku.

Na trhu jsou nyní dvě vakcíny proti HPV viru. Jak si mezi nimi vybrat?

Rozhodnutí o výběru konkrétní vakcíny - zda volit Cervarix, či Silgard, musí učinit každá žena sama. Vakcína Cervarix vede k tvorbě velmi vysokých hladin protilátek, což přináší jistotu dlouhodobé ochrany. Ta je nyní potvrzena minimálně osm let a stále neklesá, a proto není zatím žádná nutnost přeočkování. Zároveň vykazuje tzv. zkříženou ochranu ještě proti dalším třem rakovinotvorným typům HPV (HPV 45, 31, 33). Cervarix je tak schopen zabránit vzniku rakoviny děložního čípku až u 9 z 10 dívek a žen. Vakcína Silgard nevede k tvorbě tak vysokých hladin protilátek, přesto je její účinnost ověřena minimálně na pět let. V souhrnu chrání proti třem rakovinotvorným typům HPV a je tak schopna zabránit rakovině u 7 z 10 dívek a žen. Specifickým přínosem Silgardu je však ochrana proti dvěma nerakovinotvorným typům HPV (HPV 6 a 11), které způsobují většinu nezhoubných bradavic pohlavních orgánů.

13.7.2011 Vlasta


Zpět