CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

Proti HPV by se měli očkovat i muži

Časopis Lancet publikoval práci odborníků vypovídající o velmi častém, avšak velmi často nerozpoznaném výskytu human papilomaviru u chlapců a mužů, který může způsobovat subklinickou infekci trvající měsíce až roky. Studie podpořila již dřívější názory na nutnost vakcinace nejen dívek a žen, ale také chlapců a mužů.


Zhruba 40 typů HPV je přenosných pohlavním stykem, proti infekci existují dvě vakcíny, z nichž vakcína Gardasil firmy Merck je schválena také pro chlapce od 18. roku věku; má protektivní vliv i proti dvěma dalším typům HPV, které způsobují condylomata accuminata. HPV virus byl velmi obšírně doposud zkoumán u dívek a žen, data o jeho chování a prevalenci u chlapců a mužů jsou však nedostatečná.

Počínaje rokem 2005 epidemiologové z H. Lee Moffitt Cancer Center & Research Institute v Tampě shromáždili více než 4 000 mužů žijících v Brazílii, Mexiku a na Floridě. První data jsou známa od 1 159 těchto dobrovolníků, jejichž průměrný věk byl 32 let a z nichž žádný nebyl očkován proti HPV infekci. Od všech dobrovolníků mají odborníci stěry z penisu a genitální oblasti, výsledky ukázaly, že polovina z nich trpěla alespoň jednou epizodou infekce HPV během doby sledování.

Stěry z penisu a genitální oblasti epidemiologové opakovali každých šest měsíců, muži současně vyplnili anamnestický dotazník. Všech 1 159 mužů získalo během průměrných 28 měsíců 1 572 nových infekcí HPV. Imunitní systém se dokáže HPV infekce zbavit bez pomoci, a tak se také u sledovaných dobrovolníků stalo, nicméně zbavit se infekce jim trvalo v průměru 7,5 měsíce, u některých typů HPV až 24 měsíců. U HPV 16, který je zodpovědný za většinu cervikálních nádorů u žen a jejž pokrývají obě dostupné vakcíny, trvalo imunitnímu systému v průměru 12 měsíců, než se jej kompletně zbavil.

Studie mimo jiné ukázala, že muži, kteří udali více než deset sexuálních partnerek během svého života, měli zhruba dvakrát více infekcí HPV než muži, již měli partnerku pouze jednu. „Ani cirkumcize, ani používání kondomu nezabrání přenosu infekce HPV z muže na ženu, jedinou ochranou je vakcinace,“ uzavírá vedoucí studie.

27.3.2011 Medical Tribune 6/2011


Zpět