CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

V ČR se umírá na rakovinu čípku dvakrát více než ve Skandinávii

Na rakovinu děložního čípku zemře v Česku v přepočtu na 100.000 obyvatel dvakrát více žen než v severských zemích. Na happeningu při příležitosti Evropského týdne prevence rakoviny děložního čípku to dnes novinářům řekl předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier, podle kterého se v ČR od roku 1970 snížila úmrtnost na rakovinu čípku pouze o necelou čtvrtinu. Akce má veřejnost upozornit na nemoc a možnosti prevence.


Mladé ženy by podle Dienstbiera od doby, kdy zahájí pohlavní život, měly minimálně jedenkrát ročně podstoupit gynekologickou prohlídku. Rakovinu čípku, která postihuje ženy právě v období plodnosti, gynekolog mnohdy rozpozná ještě v předrakovinném stadiu, řekl Dienstbier.

Pro ženu je podle něj důležitá osobní kázeň a odvaha seznámit se s riziky, která se podílejí na vzniku rakovinné buňky. Podle toho by se pak měla řídit; nekouřit, nepřejídat se, jíst pestrou stravu obsahující hodně zeleniny a ovoce a udržovat tělo v pohybu. Těmito opatřeními lze podle lékaře snížit rizika vzniku rakoviny až o 60 procent.

České ženy podceňují povinné gynekologické vyšetření, čímž podle lékaře vázne screening a celoplošné vyhledávání nemocných. Jedinou účinnou formou ochrany je podle něj očkování proti lidskému papillomaviru (HPV). Očkování doporučuje hlavně mladým děvčatům, cenu však podle něj má ale i očkování starších. Spolehlivost tohoto očkování je podle lékařů asi osmdesátiprocentní.

"Některé nemoci se ovlivnit nedají, ale tahle rakovina se ovlivnit dá," řekla herečka Ivana Jirešová, která sama před časem operaci děložního čípku zažila. Podle ní je strašné uvědomit si, že v Česku každý den zemře jedna až dvě ženy na toto onemocnění zbytečně.

V Česku ročně rakovinou čípku onemocní 1000 žen a 400 jich nemoci podlehne. Zmařené životy těchto žen symbolizovaly čtyři svíčky zapálené dnešní při akci.

19.1.2009 ČTK


Zpět