CERVIX | CERVIKÁLNÍ SCREENING [ISSN 1804-087X]
česky | english | mapa webu


PARTNEŘI A ODBORNÁ
ZÁŠTITA PROJEKTU
ČGPS | MZ ČR | Lékařská fakulta Masarykovy univerzity |       Institut biostatistiky a analýz, Masarykova univerzita
GRANTOVÁ PODPORA PROJEKTU
 
GlaxoSmithKline     Roche |

Odborné informační zdroje
Autorský výukový portál zabývající se gynekologickou cytologiíwww.cipek.cz
Cervikální cytologie
 
Cancer Screening in the European Unionec.europa.eu
Cancer Screening in the European Union (2017)
[ 10,6 MB]
 
SVOD - Epidemiologie zhoubných nádorů v České republicewww.svod.cz
Epidemiologie zhoubných nádorů
v České republice
 
NCI Bethesda System
HPV College

 

V Česku začal týden prevence proti rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen - hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V Česku tuto smutnou diagnózu vyslechne každý rok více než 1000 žen a více než 400 pacientek kvůli této nemoci zemře. 


I to je důvodem, proč se od 23. do 29. ledna již popáté v Česku uskuteční Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku. Pod záštitou Evropské asociace proti rakovině děložního čípku (ECCA) proběhne u nás i v dalších zemích EU řada vzdělávacích aktivit, jejichž cílem je informovat ženy a dívky o příčinách rakoviny děložního čípku a především o možnostech její prevence. Ty spočívají v kombinaci pravidelných gynekologických prohlídek a očkování.

Podle odhadu je v Česku proti rakovině děložního čípku naočkováno zhruba 12 % žen a dívek. Odborníci se shodují, že s ochranou proti této nemoci je vhodné začít ještě před začátkem sexuálního života, kdy je účinnost očkování nejvyšší. V českých podmínkách tak doporučují očkování ideálně mezi 13. a 15. rokem.

Informovanost je stále malá

„Ačkoliv mnoho dívek a žen má již o rakovině děložního čípku poměrně vysoké povědomí, informovanost o možnostech prevence a přístup k vlastnímu zdraví jsou stále nedostatečné. Přitom právě pro prevenci tohoto nádorového onemocnění máme v rukou velmi účinné nástroje,“ říká zástupce jednoho z českých členů Evropské asociace proti rakovině děložního čípku a vedoucí Národní referenční laboratoře pro papillomaviry, RNDr. Ruth Tachezy.

Příčinou rakoviny děložního čípku jsou lidské papillomaviry (HPV), přičemž nejvíce nebezpečné jsou zejména HPV viry typů 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % případů onemocnění rakovinou děložního čípku. „Dívky mohou přijít do kontaktu s HPV viry velmi brzy, prakticky již při prvním pohlavním styku. Infekce přitom může v těle přetrvávat několik let bez jakýchkoliv příznaků. Je proto vhodné začít s prevencí co nejdříve.

Přednádorové stavy rakoviny děložního čípku mnohdy diagnostikujeme u velmi mladých žen, které teprve plánují založit vlastní rodinu. Pokud by tyto mladé ženy měly dříve možnost být vakcinovány, pravděpodobně by se tomuto onemocnění vyhnuly,“ říká přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol MUDr. Lukáš Rob.

„Papillomaviry jsou zodpovědné za celou řadu nemocí, rakovina děložního čípku je však bezesporu nejzávažnějším onemocněním způsobeným HPV, které představuje pro pacientku nejen velkou zdravotní, ale i psychickou a sociální zátěž,“ dodává Rob.

Nejúčinnější formu prevence rakoviny děložního čípku představují pravidelné lékařské prohlídky (1x ročně) v kombinaci s očkováním. Co se týče edukace o výhodách očkování, zásadní roli hraje pediatr, kterého dívka navštěvuje v rámci pravidelných prohlídek v dětství a dospívání.

„Je prokazatelné, že očkování je nejúčinnější před začátkem sexuálního života dívek, proto doporučujeme začít s vakcinací před 15. rokem života,“ uvádí MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP. 

24.1.2011 novinky.cz


Zpět